Česká měna posiluje nejvíc na světě, hlásí ekonom. Drží se pod 26 korunami za euro

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
3. 10. 2017 14:31
Jedno euro bylo možné v úterý odpoledne na mezibankovním trhu pořídit za zhruba 25,92 koruny. Udržet se pod hranicí 26 korun za euro pomáhá české měně očekávání dalšího růstu sazeb ČNB. Ekonomové očekávají, že do konce příštího roku by se kurz mohl dostat až k 25 korunám za euro.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco na začátku srpna se česká měna po zvýšení úrokových sazeb ČNB dostala pod 26 korun za euro jen na hodinu a půl, nyní se pod touto hranicí nachází stabilně už druhý den. V úterý odpoledne se kurz pohyboval okolo 25,92 koruny za euro.

"K dnešnímu dni koruna vůči euru v porovnání s úrovněmi z konce roku 2016 posílila zhruba o 4,2 procenta. To je více než kterákoliv jiná měna v Evropě či Asii," říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Vývoj kurzu koruny k euru
Vývoj kurzu koruny k euru | Foto: Reuters

I tentokrát přispěla k posílení měny především Česká národní banka, shodují se ekonomové. Na svém zasedání minulý týden sice k dalšímu zvýšení sazeb ještě nepřistoupila, ale hlasování rady skončilo nejtěsnějším možným poměrem 4:3. To ukazuje na velkou pravděpodobnost, že v listopadu už sazby nahoru půjdou.

"Za rozhodující faktor stávajícího posilování koruny považuji odhodlanost české centrální banky pokračovat ve zvyšování jejích úrokových sazeb, která je více zřetelná i díky rychlejšímu růstu mezd," uvádí ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Česká národní banka se růstem sazeb snaží krotit inflaci. Ta v srpnu dosáhla 2,5 procenta a už devět měsíců v řadě se drží na nebo nad dvouprocentním cílem centrální banky. Do konce letošního dubna přitom ČNB umělým oslabováním koruny naopak růst inflace podporovala. Na nákup eur na devizovém trhu vydala v rámci intervencí přes dva biliony korun.

Vyšší sazby pak do Česka lákají investory, kteří hledají nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své volné prostředky. Čím více peněz do Česka zvenku "přiteče", tím vyšší tlak na zhodnocení měny vznikne. Posilování koruny je podporováno také silným růstem ekonomiky, zvyšováním mezd a nízkou nezaměstnaností.

Ekonomové se shodují, že česká měna bude posilovat i dál. V následujících měsících by se mohla podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře dostat až k úrovni 25,70 za euro, na které se nacházela v listopadu 2013 před tím, než ČNB přistoupila k jejímu umělému oslabování. "Impulz může přinést zasedání ČNB na začátku listopadu. Otázkou na něm však nebude jen případné další letošní zvýšení sazeb, ale také to, jak prudké zvyšování sazeb plánuje ČNB pro příští rok," upřesňuje Sklenář.

Podle Radomíra Jáče se koruna pod úrovní 25,70 za euro "usadí" v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Nejpozději v létě 2018 by pak mohla prorazit úroveň 25,50 za euro. "Koruna má na to, aby posílila, ale uplynulý půlrok od konce kurzového závazku ukazuje, že tento vývoj není vždy jednoduchý a přímočarý," uvádí Jáč.

Zpevňování měny očekává také hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Do konce příštího roku by se podle něj kurz mohl dostat až na úroveň 25 korun za euro. "Pozor ale na efekt konce roku, kdy z různých důvodů včetně regulatorních mohou být někteří investoři donuceni částečně koruny prodat. Existuje tak riziko dočasného oslabení koruny," upozorňuje Vejmělek na jedno z rizik pro příští měsíce.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je důležité mít na paměti také to, že spekulanti, kteří před dubnovým koncem kurzového závazku ČNB vsadili na posílení české měny, stále drží koruny za desítky miliard eur. Růst sazeb by přitom mohl přilákat další zahraniční peníze, což by pro korunu mohlo znamenat riziko do budoucna.

"Čím víc překoupená bude koruna dnes, tím víc citlivá bude na změnu měnové politiky v eurozóně. První zvýšení sazeb Evropské centrální banky (ECB) může nastartovat odliv spekulativního kapitálu a může korunu dočasně výrazně oslabit," varuje Bureš. Zároveň ale dodává, že v tuto chvíli se ECB k ničemu takovému nechystá.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy