Česká filantropie dnes? Průhlednější a profesionálnější

Michal Růžička
5. 7. 2012 18:11
Fórum dárců slaví patnáct let existence. Co všechno už se mu podařilo?
Klára Šplíchalová: Lidé mohou přispět na dobrou věc, aniž by se museli bát, zda jejich peníze putují tam, kam mají.
Klára Šplíchalová: Lidé mohou přispět na dobrou věc, aniž by se museli bát, zda jejich peníze putují tam, kam mají. | Foto: Ondřej Besperát

Fórum dárců slaví 15 let své existence. „Ať už mluvíme o nadační komunitě, o legislativní úpravě, o dárcovské sms nebo o prvním českém dárcovském portálu Darujsprávně.cz, je zřejmé, že Fórum dárců sehrálo v uplynulých letech významnou roli tím, že průběžně měnilo pohled na dárcovství a jeho možnosti u nás," říká ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

Výročí této organizace je pro ni i připomínkou faktu, že se české nadace a fondy uměly spojit, čímž prokázaly svůj význam pro rozvoj české občanské společnosti. To potvrzuje i unikátní roli Fóra dárců, neboť jako jediná u nás sdružuje nadace, fondy a dárce pod jednu střechu.

Poslání Fóra dárců jako střešní organizace je široké. Organizace si klade za cíl rozvoj podmínek pro filantropii u nás. „Za dobu fungování Fóra dárců se povedlo nejen posílit roli nadačních subjektů, jejich kredibilitu a transparentnost," říká Šplíchalová, „ale podařilo se zavést i potřebné nástroje, které umožňují lidem přispět na dobrou věc, aniž by se museli bát, zda jejich peníze putují tam, kam mají."

I proto se aktivity Fóra dárců ubírají již řadu let směrem k posilování legislativních podmínek pro dárcovství. Krom spolupráce na změnách několika klíčových zákonů iniciovalo v minulosti Fórum dárců řadu veřejných diskusí na toto téma.

Jako každá živá organizace, i Fórum dárců se za posledních 15 let hodně rozrostlo. Pokud se týká členů, má jich dnes sedmdesát a sdružuje jak privátní, tak firemní nadace a fondy. Co do činnosti také rozšířilo svůj záběr. Kromě servisní role pro své členy se Fórum dárců věnuje vzdělávacím aktivitám, legislativní činnosti, analýzám, ale také velmi praktickým věcem, jako je například soutěž pro neziskové organizace Být vidět, Žebříček českých nadací a fondů a podobně.

Klára Šplíchalová nepůsobí ve Fóru dárců od jeho založení. Začala tu pracovat před deseti lety, ale i tak má pocit, že byla u obrovských proměn: „Celé prostředí se za tu dobu hodně zprofesionalizovalo, neziskové organizace a firmy se naučily společně komunikovat i spolupracovat a tak mají za sebou řadu společných projektů se zajímavými výsledky."

V příštích letech bude podle Kláry Šplíchalové patřit k hlavním prioritám Fóra dárců důraz na dobrovolné standardy a na transparentnost.

„Chceme posilovat dobrou reputaci jak známých a zavedených nadací a fondů, tak pomáhat i těm, kteří právě začínají a potřebovali by pomoci buď se založením, nebo s nastavením procesů. I proto jsme nově zavedli možnost takzvaného přidruženého členství, které je určeno právě těmto organizacím. A v neposlední řadě chceme přibližovat lidem svět dobročinných a veřejně prospěšných organizací, dát jim možnosti, jak přispět na jejich činnost, a to jak finančně, tak i jinak než penězi."

„Samozřejmě", říká ředitelka Fóra dárců, „že se organizace zabývá i novými trendy v návaznosti na nové technologie a na proměny hodnot ve společnosti. Nové technologie (mobilní aplikace, online dárcovství a další možnosti) jsou v oblasti dárcovství zcela klíčové. Podle dat z posledních britských výzkumů budou dárci v nejbližších letech nejraději využívat online technologie k přispívání na dobrou věc - a i proto rozvíjíme portál Darujspravne.cz."

A co Kláru Šplíchalovou osobně motivuje k tomu, aby se snažila posouvat Fórum dárců dál?

„To je asi úplně nejtěžší otázka, kterou jste mi mohl položit," říká. „Být v čele takto významné střešní organizace je pro mě velká výzva. Proto si tím více vážím důvěry výkonného výboru Fóra dárců, a tedy zástupců všech našich členských Asociací nadací, fondů a firemních nadací. Z výsledků naší práce mám velikou radost, protože pomáhají nadacím, fondům, ale i ostatním neziskovým organizacím v jejich nesmírně důležité činnosti."

(Vyšlo v časopise CSR fórum 6/2012)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy