Znovín Znojmo se dostal do ztráty, chce zdražit víno

ČTK ČTK
27. 3. 2013 13:14
Na firmu stále dopadá katastrofální neúroda v roce 2010
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Znojmo - Jedno z největších tuzemských vinařství Znovín Znojmo bylo loni poprvé od roku 1997 ve ztrátě. Firma byla v minusu 27 000 korun oproti zisku 4,5 milionu korun v roce 2011. Podle ekonomického náměstka společnosti Štěpána Bilíčka jsou důvodem vzrůstající náklady na ceny hroznů.

"Stále nám vzrůstá cena vstupní suroviny a nedaří se nám to nahradit při prodeji," uvedl Bilíček. Firma podle něj plánuje zdražení vína. V některých případech se už s odběrateli dohodla.

"Jednáme o zdražení od ledna s obchodními řetězci," uvedl Bilíček. Podle něj je cílem zvýšení prodejní ceny v jednotkách procent.

Bilíček uvedl, že na firmu stále dopadá katastrofální neúroda v roce 2010. "Tu disproporci jsme v konečné důsledku nesli my," uvedl Bilíček.

Podle něj také lidé šetří na nejlevnějších vínech. Firmě loni klesly výnosy o zhruba 50 milionů korun na 253 milionů Kč. "Asi se u spotřebitelů projevila ekonomická krize. Z našich litrovek, kterém kupovali za 50 korun, přecházejí na třicetikorunové krabicové víno," uvedl Bilíček.

Znovín patří k největším tuzemským vinařským firmám. Předloni měl jen 20 hektarů vlastních vinic. Rozlohu ale následně zvýšil po několika akvizicích na více než 300 hektarů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy