Zlom: ČSA snižují ztrátu, projídání nahradily investice

Adam Junek
19. 5. 2010 12:02
Peníze z prodejů majetku firma v minulosti "projídala"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tvrdé škrty z loňského roku a první kroky k reorganizaci firmy v holdingovou strukturu, posunuly podle nejnovějších informací České aerolinie blíže k záchraně před definitivním pádem na zem.

Společnosti se totiž postupně snaží snižovat provozní ztrátu tak, že jí z prodejů majetků začaly zbývat peníze.

Podle informací deníku Aktuálně.cz přes dvě třetiny finančních prostředků, které firma získává z jednorázových prodejů majetku, využívá na investice a už nikoliv na provoz.

To mimo jiné znamená, že se daří snižovat provozní ztrátu a rozdíl mezi náklady a výnosy se tak začíná přibližovat nule.

"Na rozdíl od předchozích restrukturalizačních úvah, které primárně vycházely ze snižování nákladů, je nyní hlavním bodem restrukturalizační strategie nová koncepce dopravní sítě," tvrdí mluvčí ČSA Hana Hejsková. V překladu to znamená nehledat pouze úspory a držet velikost flotily, ale najít výnosné destinace a ty obsluhovat menším počtem letadel tak, aby byla naplněnější.

Projedený catering

ČSA v posledních letech prodaly postupně majetek za zhruba šest miliard korun. Mezi největší položky patřil prodej nákladní divize - tedy carga -  a dodávek občerstvení pro paluby letadel - tedy cateringu. Společnost ale takto získané prostředky "projedla" tedy jimi zalepovala pouze provozní ztrátu.

Po propuštění asi šesti set zaměstnanců a vyčlenění divize odbavení zavazadel do samostatné dceřinky a dalších úsporných krocích nového vedení v čele s Miroslavem Dvořákem z odprodejů začalo zbývat na investice, jako je například dlouhodobě plánovaný nákup nových letadel typu Airbus. Za jeho éry byl například odprodán "hlavní stan" ČSA - budova APC na ruzyňském letišti.

Šéf ČSA a také Letiště Praha Miroslav Dvořák
Šéf ČSA a také Letiště Praha Miroslav Dvořák | Foto: Aktuálně.cz

Podle plánu, který schválila vláda, se tak má letošní ztráta národních aerolinií dostat zhruba na 600 milionů korun a příští rok již má skončit v kladných číslech. Za loňský rok naopak vykáží ČSA enormní ztrátu ve výši okolo 3,7 miliardy korun, řekl v uplynulých dnech ministr financí Eduard Janota.

Bude se dál prodávat

K posílení financí poslouží ještě další odprodeje majetku - z nyní 50členné flotily mají zmizet letadla Boeing, firma se také zbaví dalšího hangáru.

Kromě toho mění postupně svou strukturu v holding. Vyčleněn do samostatné dceřiné společnosti byl již například handling - tedy odbavení zavazadel.

Jen poslední formality zbývají ke stejnému kroku u nepravidelné dopravy, tedy charterů. Novými dceřinými společnostmi se velmi brzy mohou stát také výcvik pilotů, nebo údržba letadel. Mateřská ČSA se tak zaměří výhradně na pravidelnou dopravu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy