Zlevnění hypoték zabralo. Banky půjčily o polovinu víc

Petr Kučera Petr Kučera
21. 4. 2010 11:19
Hypoteční trh ožil a vrátil se alespoň na loňskou úroveň

Praha - Tuzemské hypoteční banky poskytly v březnu úvěry za 7,03 miliardy korun a po více než devíti měsících tak překonaly sedmimiliardovou hranici. Vyplývá to ze dnes zveřejněné statistiky Fincentrum Hypoindex.

"Snižování úrokových sazeb, ke kterému banky přistoupily na začátku roku, zabralo a trh se dostal zhruba na úroveň loňského roku," říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Meziročně je objem hypoték o 6,4 procenta nižší. Banky uzavřely smlouvy s 4222 klienty, což je o 4,5 procenta méně než ve stejném období loňského roku. V porovnání s letošním únorem však trh vzrostl o více než polovinu.

Průměrná úroková sazba v březnu činila 5,41 procenta, což je o čtyři setiny procentního bodu více než v únoru. Oproti loňskému roku, kdy se sazby pohybovaly nad 5,6 procenty, je však viditelné zlevnění.

Největší zájem je o pětiletou fixaci

"Mírné zvýšení průměrných sazeb v naší statistice je dáno především růstem počtu hypotečních úvěrů na výstavbu, u kterých jsou hlavním kritériem pro klienty při výběru banky spíše podmínky čerpání než celková nákladovost," vysvětluje Rajdl. 

Největší zájem mají lidé o úrokovou sazbu zafixovanou na pět let. Tuto variantu si v březnu zvolilo 58 procent klientů. Podíl tříletých fixací klesl na necelých 28 procent.

Za celý loňský rok se hypoteční trh propadl o více než třetinu. Kvůli krizi byly opatrnější obě strany - banky i jejich potenciální klienti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy