Zkažené zamražené maso. Do Polska ho Česko vrací tuny

Tomáš Fránek
28. 7. 2011 14:16
Největší problém veterináři zjistili u kuřecího masa
Foto: Reuters

Brno - Drůbeží maso z Polska, které dováží většina velkých obchodníků v zemi, má problém s kvalitou.

Státní veterinární správa (SVS) tak od konce května doposud zkontrolovala na základě nových předpisů 200 zásilek drůbežího masa. Na jejich základě vrátila zpět odesílateli celkem 46 tun masa. Ve všech případech šlo o maso z Polska.

"Během této kontroly se potvrdilo, že největší problém působí zásilky drůbežího masa z Polska," řekl Jan Váňa ze Státní veterinární správy.

Ve dvou případech veterináři odhalili u celkem 43 tun polského separovaného drůbežího takzvané smyslové změny. "Dá se říci, že bylo zamraženo již maso zkažené," uvedl. V dalším případě bylo u tří tun masa z Polska zjištěna nevyhovující teplota a balení. 

Česko přitom patří mezi země, kam potraviny z Polska směřují nejčastěji.

"Česko je hned po Německu největším odbytištěm polských potravin," uvedlo ve své nejnovější zprávě polské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova.

Export potravin z Polska roste velmi rychle, jenom za loňský rok se zvýšil až o 14 procent a dosahuje úrovně 13,3 miliardy eur. Při vstupu do Evropské unie přitom Polsko dováželo potraviny ve velkém.

Od poloviny května v Česku platí nové vládní nařízení, které zpřísňuje dovozy živočišných produktů do země. 

Na základě nového vládního nařízení musí dovozci potravin živočišného původu od poloviny května nejpozději 24 hodin před příchodem zboží do Česka o zásilce podrobně informovat dozorové orgány. Pokud tak neučiní, hrozí jim až milionová pokuta. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy