Životopis čtou 10 minut, člověka vybírají i půl roku

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 11. 2010 10:21
Verdikt o práci trvá dva týdny i dva měsíce. Klíčem je životopis.
Většina manažerů studuje životopis uchazeče až 10 minut. Ilustrační foto.
Většina manažerů studuje životopis uchazeče až 10 minut. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Přečíst jednu až dvě nepříliš hustě popsané strany nezabere ani minutu. Pokud se však jedná o životopis uchazeče o práci, věnují mu ti, kdo o přijetí kandidáta rozhodují, pět a deset minut své plné pozornosti.

Tuto dobu uvedla téměř polovina manažerů dotázaných v průzkumu mezi 2400 respondenty ve třinácti zemích světa pro personální agenturu Robert Half International.

Z toho je patrné, že právě tento první kontakt s možným budoucím zaměstnavatelem se nevyplatí podceňovat. Během pěti až deseti minut podrobného pročítání by měl personalistu zaujmout, jinak může kandidát na další kola výběrového řízení zapomenout.

Schopnost pracovat v týmu se cení nejvíce

"Podle více než třetiny manažerů v ČR zajistí v dnešní době kandidátům úspěch ve výběrovém řízení kromě technických dovedností zejména znalost oboru a schopnost pracovat v týmu. Ve většině případů jsou zapotřebí dvě až tři kola výběrového řízení, než se firma v ČR rozhodne pro vhodného kandidáta," doplňuje výsledky průzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

Například pro Rakušany nebo Němce je schopnost pracovat v týmu rozhodující v polovině případů. Němci také své lidi vybírají pečlivěji. Každé třetí výběrové řízení má více než pět kol.

I proto výběrová řízení trvají v průměru nejčastěji dva až tři týdny, v necelé třetině případů dokonce čtyři až pět týdnů. Oproti tomu ve Španělsku je obvykle volná pozice obsazená do týdne.

Platí úměra - na vyšší místo se vybírá déle

Čím vyšší a odbornější pozice je, tím déle trvá výběr kandidáta. I v České republice se sice administrativní a juniorské pozice obsazují do dvou až tří týdnů, ale u specialistů a seniorských pozic výběr obvykle trvá i dva až tři měsíce.

"Setkáváme se i s případy, kdy výběrové řízení probíhá déle než 6 měsíců. Bohužel většina uchazečů o zaměstnání není ochotna čekat tak dlouho na jeho výsledek," dodal Křížek.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy