Zisky leteckých společností klesnou letos o polovinu

Veronika Skálová Veronika Skálová
2. 3. 2011 16:40
Dopravci mají už nyní malé marže, upozornil šéf IATA
Cena ropy bude letos dusit zisky leteckých společností.
Cena ropy bude letos dusit zisky leteckých společností. | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Zisky leteckých společností v letošním roce spadnou téměř o polovinu, mimo jiné i kvůli drahé ropě. Spočítalo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), která upravilo výhled pro letošní rok na 8,6 miliard dolarů z původních 9,1 miliardy, kterou předpovídalo v prosinci.

Nový odhad tak předpokládá silný propad zisků z loňského zisku 16 miliard dolarů.

"Cena za barel ropy je nyní podstatně výše než původních 84 dolarů v prosinci. Světová ekonomika sice má podle nových odhadů růst o půl procenta rychleji, než se předpokládalo, to však zvýšení nákladů nevynahradí. Zisky budou ve srovnání s loňským rokem poloviční a marže jsou na směšné úrovni 1,4 procenta," poznamenal šéf asociace Giovanni Bisignani.

Tato úroveň marže leteckým dopravcům nedává moc velký manévrovací prostor pro vyrovnání případných dalších ekonomických otřesů.

IATA zároveň varovala před hrozícím vyšším zdaněním, které by mohlo negativně ovlivnit zejména turistický segment, který je cenově velmi citlivý. Už v loňském roce se zvýšila daň například ve Velké Británii, Německu nebo Rakousku, letos tento krok zvažují další státy.

Cena ropy je nyní už o dvacet procent výš než byla v loňském roce a palivo tak bude tvořit 29 procent celkových provozních nákladů leteckých společností ve srovnání s 26 procenty v loňském roce.

Poptávka po letecké dopravě by podle IATA díky oživení světové ekonomiky měla růst u nákladní dopravy o 6,1 procenta a u osobní o 5,6 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy