Zemědělci chtějí protestovat. Kvůli nízkým cenám mléka

Ekonomika Ekonomika
25. 11. 2008 15:11
Protestní akce mají proběhnout v lednu před obchodními řežezci a mlékárnami
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zemědělci plánují na leden protestní akce před prodejnami obchodních řetězců a některými mlékárnami. Nelíbí se jim nízké výkupní ceny mléka. Podle Finanční novin to v úterý uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

O formě protestu mají zemědělci rozhodnout do konce roku. Podle Veleby připadá v úvahu i blokáda supermarketů a mlékáren.

"Trh s mlékem se hroutí a farmářská cena už prolomila hranici sedmi korun za litr mléka," řekl Veleba po úterním jednání vedení Agrární komory, Zemědělského svazu, odbytových organizací a chovatelů skotu.

Již počátkem tohoto měsíce se zemědělci na Šumpersku rozhodli demonstrativně vylévat mléko na pozemích místního farmáře. Hlavním cílem mělo být upozornit na nízké ceny mléka, a naopak zbytečně vysoké ceny mlékárenských výrobků. Agrární komora však upozornila na to, že nízké ceny jsou v současnosti v celé EU a není možné s tím nic dělat.

Cena mléka od zemědělců od počátku roku klesla asi o 40 procent, od poloviny roku asi o 20 procent.

Čtěte více: Zemědělci chtějí vylévat mléko, nelíbí se jim ceny

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy