Zdražování na pumpách kvůli bionaftě začalo

Dušan Klimeš
7. 9. 2007 14:05
Za dva dny pumpaři zdražili o dvacetník

Praha - Zdražování na českých čerpacích stanicích začalo. Nafta jen za poslední dva dny zdražila o dvacetník, zatímco benzín stagnoval. Tyto údaje přinesla firma CCS.

Další zdražení zřejmě přijde.

Na vině je povinné přidávání takzvané bio přísady do této pohonné hmoty, které je povinné od začátku září.

"Za výrazným zdražením může stát povinné přidávání bio příměsí. Někteří ovšem mohou této situace využít pouze jako záminku ke zvyšování ceny nafty," řekl deníku Aktuálně.cz Jan Procházka z firmy Cyrrus.

Velcí dodavatelé již zdražili

Jeho slova potvrzuje i majitelka čerpací stanice z Moravy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Zatímco na konci srpna byla nafta dokonce levnější než v červenci, během září nám dodavatelé zdražili až o šedesát haléřů."

"Samozřejmě takto výrazné zdražení se bude nakonec muset projevit i přímo na stojanech. Konkurence je ale velká, takže část ztráty asi budeme muset nést sami," dodává majitelka.

Na vině je podle ní nové nařízení o přidávání bio příměsí.

"Jeden z dodavatelů nám dokonce napsal dopis, ve kterém vysvětluje, že zdražení přišlo právě z tohoto důvodu," vysvětluje.

Analytik Procházka ovšem vidí i další důvody: "Vliv může mít i vyšší poptávka a kurz koruny."

Konec klidné sezony

Letošní letní sezona byla k motoristům velice přívětivá. Neopakoval se výrazný růst kvůli zvýšené spotřebě jako v uplynulých letech, kdy se za litr Naturalu 95 platilo i více než 33 korun. Letošní maxima se pohybovala u 30,5 koruny.

Obdobně nafta zdržovala velice pozvolna a pouze o haléře. Teprve zavedení bionafty ale dokázalo výrazně zamíchat kartami na trhu s pohonnými hmotami.

Bionafta se vyrábí z rostlinných olejů, případně dalších surovin, rafinačním procesem, takzvanou esterifikací. V Česku jsou základní složkou metylestery řepkového oleje.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy