Zavedu vlaky na úrovni 21. století, plánuje nový šéf ČD

Tereza Holanová Tereza Holanová
31. 7. 2013 15:00
Kromě toho chce bojovat s dluhy, propouštět provozní personál se nechystá.
Nový generální ředitel ČD.
Nový generální ředitel ČD. | Foto: ČTK

Praha - Nový generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený chce ve své funkci hlavně zatočit se zadlužováním firmy. "Zvláště ČD Cargo by se nemělo živit tím, že si půjčuje peníze a nějak přežívá," řekl během tiskové konference, první poté, co ho nové představenstvo firmy jmenovalo šéfem státní železnice.

Mnoho konkrétních plánů ale zatím nepředstavil. Jedním z nich je diskuse o možném spojení českého a slovenského Carga. "Musíme přehodnotit, zda jsou nutné některé nákupy," uvedl také nový šéf státního dopravce.

Na druhou stranu mluvil o tom, že je třeba v oblasti osobní dopravy zajistit další investice do vozového parku. "Aby se dostal na úroveň 21. století," komentuje Zelený. Stejně tak podle svých slov není příznivcem propouštění provozního personálu, neboť by tím podle něj trpěla kvalita služeb.

Co se týká regionální dopravy, tak chce Zelený usilovat hlavně o větší symbiózu a návaznost regionální dopravy. O soukromých společnostech RegioJet a Leo Express, se kterými si dráhy konkurují na nejvytíženější české trase, prohlásil, že jsou "dobří a odpovědní". "Donutili státní firmu, aby se chovala jinak," vysvětluje.

Dozorčí rada Českých drah odvolala předsedu představenstva Petra Žaludu i všechny zbylé tři členy vedení v úterý. Ještě týž den zvolila nové představenstvo a na Žaludovo místo generálního ředitele, kde bývalý šéf působil déle než pět let, nastoupil Zelený. Ten šéfoval firmě již na přelomu tisíciletí za vlády Miloše Zemana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy