Zatčený Šiška: Mocný muž, který měl s Drábkem byznys

Tomáš Fránek
2. 10. 2012 5:10
Šiška byl tajemníkem Hospodářské komory v době, kdy jí Drábek šéfoval
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Protikorupční policie v pondělí zasahovala na ministerstvu práce a sociálních věcí. Dva vysoké představitele úřadu obvinila z korupce, jedním z nich je druhý muž ministerstva - první náměstek Jaromíra Drábka Vladimír Šiška.

Ten si v poslední době získal pověst muže, který je mocnější než samotný ministr. Šiška totiž dohlížel na rozhodování o miliardových zakázkách, které ministerstvo rozdělovalo na podle kritiků zbytečné a předražené IT systémy.

Podle informací Aktuálně.cz právě kvůli jedné ze zakázek, paradoxně té z menších, na systematizaci resortu ministerstva, Šišku policie obvinila.

Šiška ale vedle toho rozhodoval také o účastnících obří zakázky na výplatu nových sociálních dávek, za které stát utratí přes tři miliardy korun. Systém přitom od začátku roku dodnes nefunguje tak, jak by měl.

O zakázku se navíc nesoutěžilo, firmy ji získaly bez výběrového řízení. Zakázku prošetřuje protikorupční policie i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. A kvůli výplatě sociálních dávek se na jaře mluvilo několikrát o tom, že Šiška bude muset z úřadu odejít, to se ale nikdy nestalo.

Šiška stál také u zrodu Skarty

Šišku si na ministerstvo jako člověka se zkušeností jak ze státní správy, tak byznysu přivedl přímo ministr Drábek. Šiška byl totiž tajemníkem Hospodářské komory v době, kdy jí Drábek šéfoval.

A oba muži měli i společný byznys. Byli spoluvlastníky firmy IDTAX, ve které měl  Šiška nadpoloviční podíl.

Drábek měl ve firmě 24procentní podíl, který prodal Šiškově společnosti Cone Advise. Tu pak koupila strojírenská společnost Vítkovice. A právě firma Vítkovice IT Solutions za působení Šišky získala jednu ze zakázek na nový systém výplaty sociálních dávek.

Šiška i Drábek ale jakoukoli protekci pro vítkovickou firmu odmítali.

Drábek Šišku vždy hájil s tím, že jde o schopného manažera. Na konci minulého roku byl Šiška jedním z těch spolupracovníků ministra, který získal desetitisícovou odměnu za dobrou práci.

Šiška je považovaný za velmi schopného manažera, který ale jedná nevybíravě a ostře si hlídá vlastní zájmy.

„Jeho vystupování je velmi rezolutní, postaví vás před hotovou věc a nejede přes to vlak," uvedl zástupce jedné z IT firem, které se o zakázky na ministerstvu ucházeli. Samotný Šiška vystupoval i v rozhovorech velmi rezolutně a jakékoliv pochybení odmítal. Podle něj jsou jeho zkušenosti z byznysu nenahraditelné.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy