Zaplaťte víc, nebo tu máte Romy, hrozí podnikatel městu

Karel Toman
22. 8. 2012 6:00
Další příklad realitního byznysu s příspěvky na bydlení zažívá Bystřice pod Hostýnem
Majitel hotelu tvrdí, že město nevydírá. "Chovám se tržně," říká.
Majitel hotelu tvrdí, že město nevydírá. "Chovám se tržně," říká. | Foto: Karel Toman

Bystřice pod Hostýnem - Prázdnými chodbami opuštěné budovy se rozléhá dětský nářek. Když se ale Kevin usadí v náručí babičky, začne cucat fixku a je klid.

Hnědooký prcek patří k jedné z pěti většinou romských rodin, které se o víkendu a v pondělí nastěhovaly do druhého patra rozlehlého hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem.

Ještě ten večer jim pod okny dělala hluk parta místních výrostků, kterou musela přijet uklidnit policie.

"Křičeli tu na nás, byla to hrůza," vzpomíná čerstvá nájemnice z nedalekého Holešova a s Kevinem v náručí si vaří kávu.

Vrcholí tak napjatý "obchodní vztah" majitele hotelu, kroměřížského podnikatele Radovana Křemečka s radnicí Bystřice pod Hostýnem. 

Podle místních jde z podnikatelovy strany o vydírání, navíc umožněné státem. Ten totiž neumí zarazit realitní byznys se sociálními dávkami. I to podle některých expertů stojí za vznikem ghett.

Starosta: Situaci považuji za vážnou

Zvrat v příběhu, který se táhne skoro rok, nastal minulý pátek. Radnice totiž odmítla hotel od Křemečka koupit za jím požadovaných 23 milionů a nabídla mu "pouze" 13 milionů.

"Podnikatel Křemeček cenu navrženou zastupitelstvem neakceptoval a oznámil, že do hotelu stěhuje prvních 40 Romů. O víkendu se na Podhoran stěhovalo několik romských rodin," napsala radnice v pondělí na svůj web.

"Zvažuji svolání mimořádného zastupitelstva začátkem září. Situaci považuji za vážnou," uvedl v tiskové zprávě starosta Zdeněk Pánek. Ten byl v úterý na služební cestě a majitel Podhoranu Křemeček nezvedal telefon.

Hotel sousedící přímo s radnicí se Křemeček snaží prodat městu už bezmála rok. Radnice zprvu neměla zájem. Podnikatel ale na přelomu roku napsal starostovi dopis, že "společnost, která se zabývá provozováním ubytoven sociálně nepřizpůsobivých občanů," mu za hotel nabídla 25 milionů.

Dodal, že si je vědom, co by to ve městě způsobilo, a nabízí proto hotel nejdříve radnici. Že by si nabídku vymyslel, vyloučil, odmítl ale současně říci, jaká společnost mu ji dala. Podle svých slov už dříve nabízel městu spolupráci ohledně využití objektu, ale marně.

Nevydírám, chovám se tržně, tvrdí podnikatel

Názor, že by zneužíval předsudků k Romům k vydírání města, Křemeček také odmítá. "Oni to úplně otočili. Jako první jsem oslovil město. Teď hledám využití toho objektu a musím se chovat tržně," řekl online deníku Aktuálně.cz letos v lednu.

Připomeňte si, jak se s dávkami na bydlení podniká na Šluknovsku

V cukrárně nedaleko od radnice popíjejí svou ranní kávu dva místní podnikatelé. O byznysplánu svého kroměřížského kolegy mají jasno.

"Je to jen vydírání města," tvrdí podnikatel, kterému patří místní obchod s potravinami. Stejně jako jeho spolustolovník nechce prozradit své jméno. „Občané by normálně řekli ,nekupujte to'. Takhle ale řeknou ,kupte to a je jedno za kolik'," dodává.

"Jde o precedens. Pokud ten hotel městu prodá, tak si za chvíli někde jinde najde další a udělá to znovu. Je to o strachu z té menšiny," doplňuje ho jeho kolega od kávy.

"Stát nedokáže svou vlastní instituci, jakou je obec, ochránit před byznysem s vlastními sociálními dávkami," dodává.

Nesmíme s nikým mluvit, říkají Romové

Tržně se chovají i někteří politici. V Bystřici jim teď zřejmě vzroste poptávka.
Tržně se chovají i někteří politici. V Bystřici jim teď zřejmě vzroste poptávka. | Foto: Karel Toman

Samotní Romové přitom o svojí roli v celé hře ještě v úterý neměli ponětí. "Máme zakázáno s kýmkoliv mluvit," reagují na chodbě hotelu na setkání s novinářem. Po seznámení s obsahem pondělní tiskové zprávy radnice neskrývají překvapení.

"No já mám po náladě. Co s náma bude? Jestli to starosta koupí, tak můžeme skončit na ulici?" uvažuje jedna z nájemnic. Jak vysoký nájem budou platit, nebo na jak dlouho je stanovena nájemní smlouva, netuší. „Dnes to máme teprve řešit," řekli v úterý dopoledne.

Role rukojmích v obchodním sporu podnikatele s radnicí je pro ně novinkou. To, že se většinová společnost bojí jejich sousedství, však ne.

"Nejsme blbí cigáni, nepřijeli jsme se sem bít a krást. Jsme líp vychovaní než někteří Češi. Tak proč nás hážou do jednoho pytle?," tvrdí asi padesátiletá Romka s malým Kevinem v náručí. I radnice jakoby jí ve své tiskové zprávě dávala tak trochu zapravdu.

"Přistěhování desítek nepřizpůsobivých občanů do centra města by mělo velký dopad na všechny obyvatele, podnikatele a služby," píše se v ní bez dalšího vysvětlení.

Cena strachu z "Bronxu"? 100 milionů

"Vietnamci Čechům nevadí, protože dělají. My bysme taky dělali, ale práci neseženem," dodává nájemnice. To potvrzuje i zmíněný bystřický podnikatel. Během hovoru přiznává, že odmítl zaměstnat Romku, která se ucházela o místo nabízené jím přes úřad práce, a pak měl kvůli tomu potíže.

Bystřice není zdaleka první město, kde se podnikatel k prodeji své nemovitosti snaží využít strachu z Romů.

V Blansku dostala vloni radnice stejnou nabídku. Jistá brněnská agentura tam plánovala nastěhovat Romy z „brněnského Bronxu", jak se říká brněnské ulici Cejl. V září nakonec hotel Dukla koupilo město Blansko za 30 milionů, aniž mělo nejmenší představu, co s ním. Radnice zaplatila víc, než byla tržní cena. Jak ale později přiznali radní, byli připraveni zaplatit až 100 milionů.

Jedna z variant tohoto byznysplánu se nechvalně proslavila také ve Varnsdorfu na Šluknovsku, kde z velké části stála za vytvářením ghett. Dnes ho tam dokonce šetří policie.

"Legislativa je nastavená tak, že když si do baráku nastěhujete, jak se říká, nepřizpůsobivé lidi, tak na ně dostanete až tři tisíce korun na hlavu. To někteří lidé zneužívají," řekl v lednu pro Aktuálně.cz Pánek.

Hotel má kapacitu asi 200 lůžek. "Krát tři tisíce, jen si to spočítejte," naznačil možný měsíční výnos ze sociálních dávek, který podobné podnikatele láká.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy