Západ je v krizi. Stát chce podpořit vývoz na Východ

Hana Vorlíčková
11. 11. 2008 15:10
Ministerstvo financí hodlá navýšit kapitál exportní banky

Praha - Stát chce pomoci firmám, aby se ve větší míře dostaly na trhy jako jsou Vietnam, Čína nebo Rusko, které nejsou tolik zasažené celosvětovou krizí.

Ministerstvo financí proto zvažuje, že navýší základní kapitál v České exportní bance (ČEB). Deníku Aktuálně.cz to potvrdil náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

"Je zapotřebí navýšit základní jmění České exportní banky tak, aby se z ní stala silnější instituce, která tím pádem může zajistit větší objem exportu. Navýšení by šlo z peněz nad rámec již alokovaných prostředků ve státním rozpočtu. Podle mého by se mohlo jednat o 200 milionů až půl miliardy korun navíc," vysvětlil.

Posílení ČEB by umožnilo českým podnikům ve větší míře vyvážet zboží na finančně rizikovější trhy, jako jsou Vietnam, Čína nebo Rusko. "To znamená, že by navýšení kapitálu pomohlo přeorientovat se z dnes finanční krizí zasaženého Západu směrem na Východ," dodal.

Podle údajů ministerstva financí nyní český export směřuje z 85 procent na Západ a pouhých patnáct procent míří na Východ.

České podniky, které vyvážejí své zboží do zahraničí, tento krok vítají. Jejich zástupci však upozorňují, že navýšení objemu peněz pomůže při exportu pouze velkým firmám.

Pomoc pro velké

"Velkým exportérům takový krok určitě pomůže. Malé a střední exportéry navýšení kapitálu neovlivní. Jenže český export z 90 procent tvoří právě malé a střední firmy," uvedl Jiří Grund, prezident Asociace exportérů České republiky.

To, že je zapotřebí podpořit takové instituce, jako je Česká exportní banka a Exportní garanční pojišťovna (EGAP), řekl včera poprvé po setkání s Bankovní asociací i premiér Mirek Topolánek.

Tuzemské podniky, které vyváží své zboží na západ utrpěly v posledních měsících velké finanční ztráty nejprve kvůli silné koruně, později kvůli hospodářské krizi. Řada velkých firem v západní Evropě i USA totiž pozastavila výrobu a omezila odběry komponentů od svých subdodavatelů.

V Česku je přitom takových firem, které dodávají díly finálním výrobcům na západních trzích, stovky. Mezi klasické příklady patří ty, které dodávají součástky automobilkám nebo výrobcům potravinářských a chemických výrobků. Velké problémy mají i sklárny, které vyjma finálních výrobků dodávají na západ i technické sklo.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Tomáše Sedláčka: Proč naše banky nemají problémy
 

Právě se děje

před 3 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 54 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy