Zahraniční firmy v Česku nejvíc zajímá oblast financí

ČTK ČTK
19. 1. 2012 14:08
Podíl ve zpracovatelském průmyslu klesá
Ve finančním sektoru dominuje zahraniční kapitál. Ilustrační foto
Ve finančním sektoru dominuje zahraniční kapitál. Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Česká republika od roku 1993 získala přímé zahraniční investice v hodnotě zhruba 2,5 bilionu korun. Příliv investic vrcholil kolem roku 2000, zahraniční kapitál má nyní dominantní podíl ve finančním sektoru a u nefinančních podniků je nejsilněji zastoupen v automobilovém průmyslu a rafineriích. Vyplývá to údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

"Od roku 1993 přišlo do ČR ze zahraničí téměř 2,5 bilionu korun v podobě přímých investic," uvedla dnes předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Nejvíce zahraničních investic podle údajů ČSÚ připadá na Nizozemsko (684 miliard korun), za kterým následuje Německo (317 miliard korun), Rakousko (279 miliard korun), Lucembursko (156 miliard korun) a Francie (147 miliard korun). V roce 2009 firmy pod zahraniční kontrolou zaměstnávaly v Česku 1,069 milionu lidí, což bylo 5,7krát více než v roce 1995.

Vrcholem byl rok 2000

Kulminace přílivu zahraničních investic kolem roku 2000 podle ČSÚ souvisela s vrcholícím prodejem státních podílů v tuzemských firmách a bankách.

V roce 1998 navíc začaly platit investiční pobídky, které v následujících letech přilákaly do Česka mnoho investorů. Mezi největší přímé zahraniční investice, které od státu získaly pobídky, patří automobilky TPCA v Kolíně a Hyundai v Nošovicích.

Podniky zahraničních investorů díky přílivu jejich investic podle ČSÚ zvýšily podíl na produkci ekonomiky ČR ze 7,3 procenta v roce 1995 na 42,5 procenta v roce 2009.

Hrubá přidaná hodnota vytvořená firmami pod zahraniční kontrolou, která v roce činila necelých pět procent z její celkové výše za ekonomiku, se do roku 2009 zvýšila na zhruba 31 procent." Jejich zisky však tvořily v roce 2009 téměř tři pětiny všech zisků finančních a nefinančních firem v české ekonomice," upozornila Drahomíra Dubská z ČSÚ, která analýzu zahraničních investic zpracovala.

Zatímco v roce 1995 vytvářely finanční instituce pod zahraniční kontrolou zhruba desetinu hrubé přidané hodnoty celého sektoru, tak v roce 2009 to bylo již 97 procent. U nefinančních podniků má zahraniční kapitál nejsilnější zastoupení v automobilovém průmyslu, který kontroluje z 90 procent, a také v rafineriích a výrobě koksu (88 procent).

Krizi pocítily zahraniční firmy první

V tuzemském zpracovatelském průmyslu přesáhly zahraniční firmy polovinu jeho celkových tržeb již v roce 2002 a vrcholu dosáhly v roce 2006. Od té doby se podíl zahraničních firem zpracovatelského průmyslu na jeho celkových tržbách snižuje. Průmyslové podniky vlastněné zahraničními investory navíc již v roce 2008 pocítily globální hospodářskou krizi.

"V závěru roku 2008 výrazně klesla průmyslová produkce a firmy pod zahraniční kontrolou doplatily na to, že zahraniční poptávka už v druhé polovině roku 2008 byla slabá. O rok později ale relativně dobře naskočily, takže roky 2009 a 2010 by už neměly znamenat pokles," podotkla Dubská.

V roce 2010 se příliv přímých zahraničních investic do Česka meziročně více než zdvojnásobil na bezmála 130 miliard korun z 52,2 miliardy korun v roce 2009. V roce 2009 hodnota těchto investic kvůli hospodářské krizi naopak klesla o více než polovinu. Údaje za loňský rok zatím nebyly zveřejněny.


 

Právě se děje

před 45 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy