Zadluženost roste, přes polovinu půjček drží domácnosti

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 2. 2012 12:30
Dvě třetiny půjček domácnostem tvoří hypotéky. U firem převládají dlouhodobé úvěry.

Praha - Zadluženost Čechů se v loňském roce opět zvýšila. Celkový počet úvěrů, které banky klientům poskytly, se podle informací České bankovní asociace (ČBA) zvýšil o 5,97 procenta.

Češi tak dohromady na konci roku 2011 dlužili bankám přes 2,3 bilionu korun. Více než polovina těchto úvěrů přitom připadla na jednotlivé spotřebitele. Ti si nejčastěji berou úvěry na bydlení, v rámci nichž dluží dohromady 772,9 miliardy korun, z toho 659 miliard na hypotékách. Ty tak představují dvě třetiny všech půjček domácnostem.

Vzrostl i dluh z kreditních karet

U spotřebitelských úvěrů, což je druhá nejčastější půjčka, k níž se Češi zavazují, došlo k meziročnímu poklesu o 2,34 procenta. Souvisí to zvláště se zvýšenou opatrností klientů, kteří očekávají zhoršení ekonomické situace. Celkově takto Češi dlužili 158 miliard korun.

Mírné zvýšení nastalo naopak v případě debetních zůstatků na běžných účtech a pohledávek z kreditních nebo kupních úvěrových karet (sem patří například O.K. karta, která funguje podobně jako kreditní karta s tím, že se dluh od začátku úročí). 

"Data svědčí o tom, že banky nadále mají ochotu úvěrovat a podporovat tím českou ekonomiku.," komentuje Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Co se týká nefinančních podniků, ty měly u bank závazky ve výši 828,2 miliardy korun. Největší podíl připadal na dlouhodobé úvěry, jejichž doba splatnosti činí více než pět let.

Jedinou kategorií půjček, kde došlo za minulý rok k poklesu, byl úvěry živnostníkům. Ti si půjčili o 5,5 procenta méně a celkem ke konci prosince 2011 dlužili 38 miliard korun.

Sazby klesly

Ze zprávy ČBA také vyplývá, že domácnosti si na konci loňského roku půjčovaly za nižší úrok. V případě půjček na bydlení činily sazby 3,94 procenta, u spotřebitelských úvěrů potom 13,58 procenta. V případě podniků byly prosincové úrokové sazby nižší než v prosinci 2010, i když meziměsíčně mírně vzrostly.

"Snižování sazeb v roce 2011 souvisí s vysokou konkurencí na bankovním trhu, ale i s poklesem úvěrového rizika," uvádí ČBA s tím, že se mimo jiné snížil i počet úvěrů, které přestali být klienti schopni splácet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy