Začal test pozemní placené TV. Nabídne třeba Eurosport

ČTK ČTK
5. 9. 2013 11:32
Komerční nabídka placeného pozemního vysílání by se mohla objevit asi za dva roky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - České Radiokomunikace začaly testovat placenou televizi v pozemním vysílání. V historicky prvním testu nabídnou zakódované programy Eurosport a Film Europe Channel HD. Placené pozemní vysílání by mohlo za několik let konkurovat kabelové nebo satelitní televizi. Firma to oznámila na středeční tiskové konferenci.

Ve standardu DVB-T2 bude placené kanály šířit z pražského vysílače na Žižkově, který pokrývá 17 procent obyvatel. Příjem programů ale zatím není dostupný pro běžné diváky. Primárním cílem je technický výzkum a ověření funkcí nových technologií. Test, na kterém s ČRa spolupracuje firma Lica, skončí v říjnu.

Komerční provoz je podle ředitele strategie Radiokomunikací Marcela Procházky podmíněn zájmem televizních společností a diváků, dostatečnou nabídkou programů a uvolněním frekvencí pro DVB-T2.

Nový standard DVB-T2, který by měl v budoucnu nahradit stávající vysílání DVB-T, Radiokomunikace testují od července minulého roku. V rámci testu si uživatelé vybavení příslušnými přijímači mohou naladit HD programy ČT1, Prima a Barrandov TV.

DVB-T2 potřebuje méně vysílacích frekvencí. Vedle pozemního vysílání signálu ve vysokém rozlišení umožňuje šíření více televizních programů a služby interaktivní televize. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává v letech 2015 nebo 2016. Záležet bude na Českém telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci radiového spektra.

Pro příjem placené televize potřebuje uživatel přijímač s tunerem nebo set top box pro DVB-T2 s dekodérem a dekódovací kartou. Za kartu bude platit měsíční paušál. V Evropě placenou televizi využívá 94 milionů lidí, mimo jiné ve Švédsku, v Itálii nebo v Norsku, ale i v Maďarsku a od letoška také na Slovensku.

Komerční pozemní digitální televizní vysílání v novém standardu DVB-T2 zřejmě nebude spuštěné před rokem 2015. "Teprve v tomto roce budou evropské státy jednat o tom, které frekvence pro technologii vyčlení," řekl ve čtvrtek na setkání s novináři předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy