Za peníze uložené v bance dostanete méně. Někde i nic

Ekonomika Ekonomika
19. 5. 2010 16:45
Většina tuzemských bank snižuje tento týden úroky z vkladů
Vývoj úrokových sazeb hypoték podle fixace (červená čára ukazuje průměr trhu všech fixací)
Vývoj úrokových sazeb hypoték podle fixace (červená čára ukazuje průměr trhu všech fixací) | Foto: Hypoindex.cz

Praha - Nechat peníze na účtech v bance je pro lidi zase o něco méně výhodné. Tuzemští bankéři se totiž rozhodli zareagovat na poslední snížení sazeb ČNB a poslali dolů i úroky na vkladech.

Jak vyplývá z průzkumu, který udělaly Hospodářské noviny, týká se to hlavně termínovaných vkladů a řádově jde o desetiny procentního bodu. Už od pondělí snížily sazby v Komerční bance, UniCredit Bank, Volksbank a LBBW Bank a Citibank.

Česká spořitelna, že největší tuzemská banka pro drobné klienty, snižuje úroky dnes.

Pokles úroků na vkladech minimálně o čtvrt procenta

Úroky z termínovaných vkladů poklesly minimálně o čtvrt procentního bodu. Komerční banka pro své spořící konto snížila sazbu z 1,70 procenta na jedno procento. Citibank ze stejného produktu úrok snížila z 2 na 1,75 procenta.

Podle informací HN se na podobný tah chystá i ING, která na známém Oranžovém kontu, kde mají Češi uloženo už přes 70 miliard, zhodnocuje peníze 2,25 procenty. "Současný vývoj by nás dostal do nepříjemné situace se ziskem," řekla HN mluvčí ING Alexandra Gjurić.

"Ještě nejsme rozhodnuti, ale jednáme o tom," říká Marek Zeman, mluvčí AXA Bank, která ještě stále úročí spořící účet až 3 procenty.

Úvěry ale zůstávají drahé 

Úroky na některých vkladech v Česku už přitom spadly doslova na dno. Citibank a LBBW na termínovaných účtech na jeden měsíc mají u výše vkladu do milionu respektive 499 999 korun sazbu nula procent. Odborníci, kteří trh sledují, něco takového nepamatují. "Sazby se odvíjejí od ceny zdrojů, které jsou nyní prostě velmi nízko," citují HN Martinu Lambert, mluvčí LBBW.

Reakce na krok ČNB je logická, jenže: úroky z půjček domácnostem banky prakticky nikde nezměnily. Výjimkou jsou klienti, kteří si vzali hypotéku s pohyblivou sazbou od UniCredit Bank. "Od 11. května jsme jim snížili sazbu 0,2 procentního bodu," tvrdí mluvčí banky Tomáš Pavlík.

Sazby na vkladech klesají už déle než rok. Kopírují pokles základní sazby ČNB. Naposledy ji ČNB snížila 6. května a dvoutýdenní sazba PRIBOR, od které banky nejčastěji odvozují cenu peněz pro klienty, pak okamžitě klesla z 1,10 na 0,92 procenta.

Spotřebitelské půjčky dokonce stále zdražují. Například průměrný úrok úvěrů na jeden rok v březnu dosáhl na 15,29 procenta, což je meziroční zvýšení o 0,87 procentního bodu. Je tedy jasné, že banky se takto snaží vylepšit příjem z marží, protože zájem firem a lidí o úvěry klesl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy