Za elektřinu a úklid zaplatíte víc, i když nesouhlasíte

Tomáš Fránek
15. 2. 2011 16:25
Nejvyšší soud rozhodl spor o placení ve společných prostorách bytových domů
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Více peněz za elektřinu, osvětlení a úklid ve společných prostorách bytových domů musí lidé platit, i když s tím zásadně nesouhlasí.

Stačí, když si zvýšení záloh plateb nebo změnu způsobu placení například podle velikosti bytu odsouhlasí většina obyvatel domu. Rozhodl tak Nejvyšší soud (22 Cdo 3651/2009), který posuzoval spor nájemníků z Prahy - Nuslí.

Rozhodnutí soudců se ale týká desetitisíců lidí bydlících v bytových domech nebo panelácích.

Většina souhlasila a to stačí

Projednávaný případ se týkal nájemníků, kteří se sdružili do společenství vlastníků tří domů v Praze - Nuslích.

Nájemníci se na společné schůzi rozhodli, že se elektřina, osvětlení a úklid ve společných prostorách už nebudou platit podle velikosti bytu, ale rozpočítají na platby za každý byt bez ohledu na jeho velikost.

Pro nový způsob platby hlasovalo necelých 90 procent nájemníků. Dva majitelé bytů, kterým změna účtování přinesla vyšší platby, s tím však nesouhlasili a obrátili se na soud.

Městský soud v Praze rozhodl, že žalobu přijme - podle soudců jde o důležitý spor. Soudci ale zároveň rozhodli, že platby podle velikosti bytů nejsou spravedlivé, naopak za správné označili to, že lidé budou platit stejné částky.

Vrchní soud v Praze ale verdikt změnil. Podle něj totiž o tak důležité otázce musí vzniknout mezi nájemníky dohoda - souhlasit s ní musí všichni lidé, kteří v domech bydlí. A ti, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, nesmí být přehlasováni. „88,63  procent přítomných hlasů je třeba považovat pouze za výraz většinové vůle vlastníků jednotek, změna je ale v rozporu se zákonem," uvedli soudci.

Společenství vlastníků bytů se ale obrátilo na Nejvyšší soud. Ke schválení změny plateb podle společenství musí stačit, že s ní souhlasí tři čtvrtiny majitelů bytů, dohoda nebyla možná.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Michalem Králíkem rozhodl, že rozhodnutí tři čtvrtin majitelů bytů o změně plateb je v pořádku a v souladu se zákonem.

Dohoda být nemusí

"Je tedy třeba přijetí změny stanov, upravující způsob rozúčtování nákladů spojených s provozem a údržbou společných částí domu více než tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů, za souladné se zákonem," rozhodli soudci.

Naopak špatný je právní názor, podle kterého se na platbách za elektřinu, osvětlení nebo úklid musí dohodnout všichni majitelé bytů v domě. „Takové posouzení není možné považovat za správné," rozhodli soudci.

V Česku jenom  v panelových domech, kde platí pravidla o placení za elektřinu nebo osvětlení ve společných prostorách, žijí na tři miliony lidí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy