Za deficit mohou neukáznění ministři, tvrdí Kalousek

Petr Holub
3. 1. 2012 17:51
Miroslav Kalousek vyjmenoval hlavní důvody, proč se nepodařilo dodržet schodek 135 miliard korun
Ministr financí v kresbě karikaturisty Aktuálně.cz.
Ministr financí v kresbě karikaturisty Aktuálně.cz. | Foto: Petr Vyoral

Praha - Vláda nedodržela rozpočtový schodek popáté od roku 2000. Namísto plánovaných 135 miliard zadlužila Českou republiku osmi miliardami navíc.

Zásadní porušení pravidel

Jednoznačným důvodem je podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) fakt, že se nepodařilo vyčerpat více než 40 miliard z evropských fondů. Brusel proplácí už hotové stavby, které "předfinancoval" státní rozpočet. Ministerstvo financí sice podle Kalouska zpomalilo proud investic, přes všechnu snahu se schodek prohloubil o třináct miliard.

"Brusel neproplácí projekty, pokud dojde k zásadnímu porušení pravidel, jak se mají dotace čerpat," vysvětlil zdržení ministr.

Upozornil, že hlavními viníky jsou správci operačních programů, kde Brusel přestal projekty platit úplně, konkrétně ministři dopravy, životního prostředí a školství, společně s hejtmany Ústeckého a Karlovarského kraje, kteří řídí regionální program Severozápad.

Zdroj:  Ministerstvo financí
Poznámka: Údaje jsou uvedeny v tzv. „hotovostní metodice", která nepočítá s pohledávkami a závazky.

 

Právě oni v loňském roce prostavěli a jinak utratili 40 miliard, Brusel přitom proplatil jen čtyři miliardy. Pouze část tohoto rozdílu byla uhrazena ze záloh, které musí ministři a hejtmani Evropské komisi vyúčtovat až na konci rozpočtového období v roce 2015.

Ve skutečnosti splněno

Kalousek proto tvrdí, že plánovaný schodek ve skutečnosti dodržel. Dokazuje to na rozpočtových údajích podle metodiky ESA 95. Podle ní dosáhl vládní schodek 3,7 procenta HDP, tedy zhruba 145 miliard, i když se do něho započte jedenáctimiliardový deficit komunálních samospráv a šestimiliardový výpadek zdravotních pojišťoven.

"Peníze, které nepřišly z Evropské unie, se podle této metodiky mohou zaúčtovat jako pohledávky," upozornil ministr. Vláda tedy podle něho splnila svůj cíl, když schodek z roku 2010 snížila o 1,1 procenta HDP.

Stále rovnější OSVČ

Druhým vážným důvodem rozpočtového neúspěchu je výpadek výběru daní, na kterém se čtyřmi miliardami podepsali živnostníci.

"Daň z příjmů fyzických osob placená na základě přiznání (OSVČ) ve výši 1,5 miliardy znamenala plnění rozpočtu na 28,2 procenta. Rozpočet 2011 tak zůstal nenaplněn o 3,9 miliardy," upřesnil Jakub Haas z tiskového oddělení.

Sám ministr vysvětlil, že živnostníci ještě loni odepisovali ztráty, které jim způsobila finanční krize z let 2008 a 2009, zároveň se naučili efektivně využívat paušální odpisy, které v některých případech dosahují až 80 procent ze zisku.

Živnostníci a podnikatelé dnes tvoří 22 procent pracovní síly, na dani z příjmu fyzických osob se ale podílejí necelými dvěma procenty.

"Chápu, že odepisují ztráty z doby krize, podmínky by ale měly být rovné pro všechny," kritizoval Kalousek současnou praxi, která je ale podle něho příliš citlivým politickým tématem, než aby se dala rychle změnit.

Loni naposled

Kalouskovi nevyšel už rozpočet v roce 2009, kdy plánoval schodek 38 miliard, i když při jeho schvalování vypukla finanční krize. Nakonec se Česko zadlužilo rekordní částkou 192 miliard.

V letech 2000 a 2001 překročila schodek vláda sociálního demokrata Miloše Zemana, propad ale ani jednou nepřesáhl 20 miliard. ČSSD se s Unií svobody a lidovci podepsala také pod schodkem ve volebním roce 2006, kdy vláda Jiřího Paroubka zvyšovala platy státních zaměstnanců a sociální dávky a kdy překročila plán o 14 miliard.

Opakování loňského scénáře nechce Kalousek připustit za žádnou cenu. Proto už chystá alternativní rozpočet pro případ, že se letos vrátí krize a že se plánované příjmy rozpočtu propadnou o 30-50 miliard. Dvě třetiny z této částky by zajistil snížením sociálních a dalších výdajů, třetinu zvýšením daní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy