Z evropských peněz bude ekologické seno

Petr Havel
21. 1. 2006 12:12
Praha - Většinu evropských peněz určených na rozvoj venkova promění Česká republika v nejbližších letech pravděpodobně na ekologické seno.  
Foto: David Macháček

Rozvoji venkova, jako je vytváření pracovních míst nebo rozšiřování okruhu zemědělských činností, tak bruselské peníze podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství Michala Pospíšila prakticky nepomohou.

V návrhu ministerstva zemědělství na využití evropských peněz se totiž počítá s tím, že jejich hlavní část bude rozpuštěna do plošných dotací na hektar zemědělské půdy v takzvaných oblastech LFA (oblasti se znevýhodněnými podmínkami k podnikání, zejména horská a podhorská území) a na ekologické zemědělství.

To v praxi znamená, že pro zemědělce v podhorských oblastech bude nejvýhodnější pouze sekat tamní louky a nepoužívat chemická hnojiva. Výsledným produktem tak bude ekologické seno.

"Taková podpora rozvoji venkova vůbec nepomůže. Dotace by měly být cílené na konkrétní aktivity a projekty," konstatuje Pospíšil.

Ekologické seno je nejjednodušší

Přestože poptávka po ekologických potravinách roste, hlavním produktem ekologických zemědělců je seno. Farmáři totiž poukazují na velkou byrokracii spojenou s výrobou biopotravin. Jednodušší variantu proto představuje produkce ekologického sena, která vyžaduje pouze založení a posekání travních porostů bez použití chemických přípravků.

Podle Karla Merhauta z Ligy ekologických alternativ by proto bylo žádoucí, aby dotace cíleně podporovaly vytváření přidané hodnoty k původní ekologické surovině. To ale současný návrh ministerstva na využití bruselských peněz neobsahuje.

Podle šéfa vnější komunikace Hugo Roldána navrhuje ministerstvo zemědělství vyčlenit na znevýhodněné oblasti a takzvaná agro-enviromentální opatření (to je ta ekologie) z celkové roční částky 10,407 miliardy ročně celkem 5,9 miliardy korun. Obecně jde o dotace na ochranu přírody a krajiny. "Proto požaduje EU na tyto účely věnovat největší díl prostředků EAFRD a poskytuje také větší procento spolufinancování," uvádí Roldán.#reklama
 
Cílem podpor v rámci Evropského fondu na rozvoj venkova je ale také zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství, tvorba pracovních míst a rozvoj podnikatelských aktivit na venkově. Ačkoli právě to by český venkov potřeboval především, bude podle strategie ministerstva na tyto účely věnováno z peněz na rozvoj venkova jen asi 40 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy