Z bitvy o akcie obchodního domu Kotva vyšlo Česko levně

Tomáš Fránek
10. 3. 2011 13:15
Evropský soud potvrdil, že Česko porušilo práva kyperského majitele akcií Kotvy
Foto: Michal Štůsek

Brno - Česku se boj o proslulý obchodní dům Kotva nijak výrazně neprodraží.

Evropský soud pro lidská práva totiž sice uznal, že stát porušil práva kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited, která vlastnila akcie obchodního domu za 1,2 miliardy, Česko ale zaplatí jenom náklady řízení ve výši 97 tisíc korun.

Firma přitom chtěla vysoudit vysoké odškodnění převyšující sedm set milionů korun. A v dosud neukončené arbitráži po Česku například požaduje jednu miliardu korun.

Rozhodnutí stačí

Soud už dříve rozhodl, že došlo k porušení práva kyperské společnosti na pokojné užívání majetku, jedenáct let zabavení akcií je příliš dlouhá doba. "S ohledem na více než jedenáctiletou dobu trvání zajištění a velkou cenu zajištěného majetku byla stěžovatelka (kyperská společnost) v daném případě nucena nést nepřiměřené břemeno," rozhodli soudci.

Podle dnešního verdiktu je rozhodnutí o tom, že Česko porušilo práva firmy, dostatečné a stačí, když dostane jenom náhradu nákladů. "Soud neshledal, že by délka zajištění akcií mohla mít jakýkoli vliv na pověst firmy. Ta navíc nedodala žádné informace, které by prokazovaly, že by trvání zajištění mělo nějaký skutečný dopad na její obchodní aktivity," uvedli soudci.

Kyperská společnost dostane zaplaceno jenom polovinu nákladů. "Firmě náleží náhrada ve výši 4000 euro," rozhodl soud, který jenom spor o výši odškodnění řešil dva roky.

Spor souvisí s případem vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Fond Trend vlastnili Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, v roce 1995 ho koupila společnost Královéhradecká brokerská v čele s Miroslavem Hálkem.

Hálek prostřednictvím Trendu a dalších společností vlastnil 65 procent akcií Kotvy. Celých 56 procent akcií Kotvy v hodnotě 1,2 miliardy korun Hálek převedl právě na kyperskou společnost Forminster Enterprices Limited.

Kdo za to může?

Podle vyšetřovatelů byla napojena na Hálka; ten to ale vždy popíral.

Státní zástupce rozhodl, že kyperská firma nesmí s akciemi fondu nakládat. Stížnost kyperské firmy na tento krok postupně v Česku zamítl Vrchní a nakonec i Ústavní soud.


 

Právě se děje

před 28 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 30 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy