Výstavba bytů se rekordně propadla. A bude hůř

Petr Holub
19. 8. 2009 20:04
Stavební firmy proto plně závisí na přílivu státních zakázek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výstavba bytů míří k rekordním propadům. Významným mezníkem je druhé čtvrtletí, kdy proti minulému roku poklesla o 21,2 procenta.

„Větší pokles byl naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2000," oznámil vrchní ředitel Českého statistického úřadu Josef Vlášek.
Zároveň připomněl, že se přes dramatický pád začalo stavět 9736 bytů, o dva a půl tisíce víc, než před devíti lety. „Je to pád z vyšší základny," upřesnil Vlášek.

Statistický úřad přitom upozorňuje, že pokles se může ještě prohloubit. Nově uzavřené zakázky totiž klesají ještě rychlejším tempem. U pozemního stavitelství, jehož hlavní součástí je výstavba bytů, pokles dosáhl 42,6 procenta.

Nezájem o nové byty snižuje jejich ceny, oproti loňské zimě klesly téměř o deset procent. „V prvním čtvrtletí se něco zlomilo," potvrzuje Vlášek.

Česko však má zatím daleko k číslům ve Spojených státech, kde se za poslední dva roky snížila výstavba nových bytů na polovinu a ceny klesly o 25 procent.

Paneláky v ulici Pod LIpami
Paneláky v ulici Pod LIpami | Foto: Ludvík Hradilek

Záchrana z minulosti

Stavební firmy proto plně závisí na přílivu státních zakázek. V posledních třech letech získávaly na stavbu bytů a továren zakázky ve výši 140 miliard ročně, zakázky na inženýrské stavby, jako jsou dálnice a energetické sítě, se pohybovaly v rozmezí 100-140 miliard korun.

Zakázky z prvního letošního pololetí dosahují u bytů a továren necelých čtyřiceti miliard. Poloviční zájem o novostavby se však může ještě letos vyrovnat dostavbami zakázek z minulých let. Dokazuje to druhé čtvrtletí, kdy skoro o desetinu poklesly dokončené rodinné domy, bytových domů se však dostavělo o třetinu víc. „Tato zásoba ale časem dojde," míní Vlášek.

U inženýrských staveb, které financuje stát, kraje a města, je bilance lepší a nové letošní zakázky překročily padesát miliard. Vzhledem k tomu, že začátkem roku došlo k tradičnímu zdržení, může letošní bilance dosáhnout úrovně minulých let.

Čtyřicet miliard od Slamečky

Závislost stavebníků na státních zakázkách zvyšuje tlak na rozpočet. Ještě květnový návrh státního rozpočtu počítal s tím, že se státní výdaje na dopravní stavby zvýší proti letošním 75 miliardám korun o dalších deset miliard. Ministr dopravy Gustáv Slamečka už přesvědčil ministra financí Eduarda Janotu, aby se víc zadlužil a přidal 12,5 miliardy. Požaduje však dalších 25 miliard.

„Zlepšení stavební produkce v příštích měsících nemůžeme čekat. Svaz podnikatelů ve stavebnictví předpovídá meziročně pokles do deseti procent. To se může vyplnit," míní ředitel Vlášek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy