Výrobce Ramy zavře v Česku továrnu, propustí 634 lidí

Tomáš Fránek
16. 9. 2009 10:25
Unilever zavře svoji továrnu v Nelahozevsi

Praha - Společnost Unilever zavře svoji továrnu v Nelahozevsi a propustí všech 634 zaměstnanců.

Britsko-nizozemský výrobce potravin uvedl, že výroba bude utlumena v několika fázích, úplně ukončena pak bude ve druhém čtvrtletí roku 2010. V Česku tak už firma nebude mít žádný výrobní závod, chce ale pokračovat ve svých obchodních aktivitách.

Budeme zodpovědní

V závodě v Nelahozevsi se vedle rostlinných tuků, jako je Rama nebo Perla, vyrábí téměř celé portfolio značky Hellmann's. Mezi značky Unileveru patří i zubní pasty Signal, zmrzlina Algida, čaje Lipton, kosmetika Dove a další. Firma se ale rozhodla, že tyto výrobky bude pro ni výhodnější do Česka dovážet z jiných továren. "Důvodem je zjednodušení operací, snížení nákladů a urychlení inovací," uvedla společnost.

"Jako sociálně odpovědná společnost se zavazujeme chovat se ke všem zaměstnancům s maximálním respektem a poskytnout jim veškerou nezbytnou podporu během celého procesu," uvedl Antonín Jiroušek, výkonný ředitel společnosti Unilever v Čechách.

Už v roce 2004 zrušil Unilever závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku. O místo tehdy přišlo zhruba 300 zaměstnanců.

Firmy odcházejí

V letošním druhém čtvrtletí se čistý zisk společnosti snížil o 17 procent na 758 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy korun). Pokles ziskovosti vedení firmy vysvětlilo poklesem marží právě kvůli krizi.

Unilever není první velká firma, která letos zrušila svoji továrnu v Česku. Z Česka už odešla společnost Hitachi, závod ve Stříbře ruší i firma Alcoa.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy