Výhra lidí ze satelitu: Soud brzdí stavební boom

Tomáš Fránek
25. 11. 2010 7:19
Nejvyšší správní soud ruší změnu územního plánu, která počítala s další výstavbou domů v Jesenici
Jesenice u Prahy. Na kraji metro-pole. Tady spíš pole. Ilustrační snímek
Jesenice u Prahy. Na kraji metro-pole. Tady spíš pole. Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Brno - Vzpoura lidí z Jesenice u Prahy, jednoho z největších satelitů hlavního města, byla úspěšná. Lidé se ubránili výstavbě dalších desítek domů ve své obci.

Nejvyšší správní soud vyhověl jejich žádosti a ruší územní plán, který počítal se zastavením dalších 46 hektarů zemědělské půdy.

Vedení Jesenice podle soudců porušilo zákon, když prosazovalo pouze výstavbu nových domů a další varianty využití území vůbec neposuzovalo.

Navíc špatně vyhodnotilo vliv nového stavebního boomu na životní prostředí.

Zákon byl porušený

Jesenice je přitom příkladem, kam vede neregulovaný rozvoj satelitních měst v okolí Prahy.

V devadesátých letech to bylo ideální místo k žití v přírodě a přitom čtvrthodiny cesty od Prahy. Od té doby ale lidí ve vesnici přibylo téměř čtyřikrát (z 1500 na 6000).

A lidé už proti další výstavbě dlouhý čas protestují.

"Pro další stovky lidí tu není kapacita. Život se tu za posledních 10 let hrozně změnil. Lidi tu chtěli bydlet v přírodě, teď jsou tu paneláky. Místa ve školce a škole nejsou. Cesta do Prahy ráno trvá hodinu a jede se krokem. Silnice jsou ve špatném stavu," popsala situaci deníku Aktuálně.cz členka sdružení Rozumný rozvoj Sylva Marková.

Lidé v Jesenici se dvakrát snažili o vypsání referenda, ani jednou však neuspěli.

46 hektarů domů

Podle změny územního plánu chtěla Jesenice přeměnit 46 hektarů zemědělské půdy ve stavební pozemky. A plán schválil zastupitelé na posledním zasedání před vobami.

"Podle schválené změny na nich byla plánována výstavba domů k bydlení a dále také provozoven obchodu a služeb," je uvedeno v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Podle soudců obce ale rozhodla o jediné variantě, kterou je výstavba dalších domů, jiné možnosti využití celého území neposuzovala.

"Soud proto konstatoval, že proces pořizování změny územního plánu trpí zásadní procesní vadou, a přikročil ke zrušení celé změny územního plánu. Plán navíc nepopisoval vlivy na zvláště chráněné živočichy, které se vyskytují v některých lokalitách zahrnutých v územním plánu," uvedl soud ve svém verdiktu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy