Výhra lidí ze satelitu: Soud brzdí stavební boom

Tomáš Fránek
25. 11. 2010 7:19
Nejvyšší správní soud ruší změnu územního plánu, která počítala s další výstavbou domů v Jesenici
Jesenice u Prahy. Na kraji metro-pole. Tady spíš pole. Ilustrační snímek
Jesenice u Prahy. Na kraji metro-pole. Tady spíš pole. Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Brno - Vzpoura lidí z Jesenice u Prahy, jednoho z největších satelitů hlavního města, byla úspěšná. Lidé se ubránili výstavbě dalších desítek domů ve své obci.

Nejvyšší správní soud vyhověl jejich žádosti a ruší územní plán, který počítal se zastavením dalších 46 hektarů zemědělské půdy.

Vedení Jesenice podle soudců porušilo zákon, když prosazovalo pouze výstavbu nových domů a další varianty využití území vůbec neposuzovalo.

Navíc špatně vyhodnotilo vliv nového stavebního boomu na životní prostředí.

Zákon byl porušený

Jesenice je přitom příkladem, kam vede neregulovaný rozvoj satelitních měst v okolí Prahy.

V devadesátých letech to bylo ideální místo k žití v přírodě a přitom čtvrthodiny cesty od Prahy. Od té doby ale lidí ve vesnici přibylo téměř čtyřikrát (z 1500 na 6000).

A lidé už proti další výstavbě dlouhý čas protestují.

"Pro další stovky lidí tu není kapacita. Život se tu za posledních 10 let hrozně změnil. Lidi tu chtěli bydlet v přírodě, teď jsou tu paneláky. Místa ve školce a škole nejsou. Cesta do Prahy ráno trvá hodinu a jede se krokem. Silnice jsou ve špatném stavu," popsala situaci deníku Aktuálně.cz členka sdružení Rozumný rozvoj Sylva Marková.

Lidé v Jesenici se dvakrát snažili o vypsání referenda, ani jednou však neuspěli.

46 hektarů domů

Podle změny územního plánu chtěla Jesenice přeměnit 46 hektarů zemědělské půdy ve stavební pozemky. A plán schválil zastupitelé na posledním zasedání před vobami.

"Podle schválené změny na nich byla plánována výstavba domů k bydlení a dále také provozoven obchodu a služeb," je uvedeno v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Podle soudců obce ale rozhodla o jediné variantě, kterou je výstavba dalších domů, jiné možnosti využití celého území neposuzovala.

"Soud proto konstatoval, že proces pořizování změny územního plánu trpí zásadní procesní vadou, a přikročil ke zrušení celé změny územního plánu. Plán navíc nepopisoval vlivy na zvláště chráněné živočichy, které se vyskytují v některých lokalitách zahrnutých v územním plánu," uvedl soud ve svém verdiktu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy