Vyhláška: DVD dopadly jako koblihy

Tomáš Fránek
6. 2. 2007 0:00
Brno - Česko se opět rozhodlo být přísnější než Evropská unie a tentokrát to neodnesly koblihy, ale DVD. Uvnitř: ANKETA

Ministerstvo kultury vydalo vyhlášku, podle níž se vybírá autorský poplatek z nenahraných nosičů, tiskáren a DVD přehrávačů.

Na nesmyslnost vyhlášky si stěžovali lidé u ochránce lidských práv Otakara Motejla. Ten ji prostudoval a zjistil, že Česko v této oblasti předběhlo Brusel, který vybírání poplatků nevyžaduje.

Podle ombudsmanova šetření není však vyhláška diskriminační, a proto zatím nenavrhne její zrušení Ústavnímu soudu.

"I sám ochránce byl překvapen tím, že ne všechny členské státy Evropského společenství mají zavedeno zpoplatnění nenahraných nosičů (kopírovací techniky) a že i Evropská komise vyjadřuje vůči některým formám zpoplatnění své výhrady," uvedl Motejl ve své zprávě.

Podle něj poplatky v různé výši a rozsahu tak vybírá dvacet členských zemí, výjimkou jsou Kypr, Irsko, Malta, Lucembursko a Estonsko.

Dovozci uvádějí, že cena jednoho balení několika DVD kvůli nové vyhlášce vzrostla až o desítky korun.

"Pokud nebude vyhláška novelizována, zákazníci dají přednost cenově dostupnějším nosičům od nelegálních prodejců, kteří poplatky neplatí," uvádí Pavel Borowiec z Asociace pro digitální paměťová média a přehrávače.

Na neuvážené zvýšení poplatků podle Borowiece doplatilo Maďarsko, kde se poté výrazně snížil prodej balení značkových nosičů. "Situace v Maďarsku začala být natolik kritická, že v současnosti se nenahraná média dokonce kolkují," uvedl Borowiec.

Ministerstvo kultury se podobného vývoje neobává. Ceny by neměly vzrůst o více než osm procent, uvádí ředitel odboru autorského práva Pavel Zeman.
 
Motejl však prohlásil, že způsob zpoplatnění, především u takzvaných flashdisků a přenosných harddisků, by se mohl časem dostat do rozporu s tzv. principem přiměřenosti. Poplatek by mohl být příliš velký vzhledem k ceně výrobku.

Pokud tak nebude Ministerstvo kultury vyhlášku pravidelně novelizovat, Motejl zváží možnost navrhnout její zrušení.

Podobná, dnes už legendární "koblihová" vyhláška, podle které se muselo pečivo v obchodech prodávat balené, přestala v tichosti platit loni na jaře. I u ní se ukázalo, že EU balení koblih nepožaduje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy