Vlastník Novy představil nejhorší výsledky za deset let

ČTK ČTK
30. 10. 2013 13:58
Mediální společnost vlastnící nejsledovanější tuzemskou televizi prohlubuje svoji ztrátu.
Moderátorka Televizních novin na nově Lucie Borhyová.
Moderátorka Televizních novin na nově Lucie Borhyová. | Foto: TV Nova

Praha/Hamilton - Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, za tři čtvrtletí prohloubila ztrátu po zdanění na 173,3 milionu dolarů (cca 3,2 miliardy korun). O rok dřív vykázala ztrátu 43,3 milionu dolarů. Výnosy klesly o 12,7 procenta na 453,1 milionu dolarů. Konsolidované neauditované výsledky dnes ČTK oznámila CME.

Analytik J&T Banky Pavel Ryska upozornil, že firma zveřejnila nejhorší ukazatele za posledních deset let. Reflektuje se to i na burze, na té pražské ztratila akcie společnosti více jak 14 procent a je na ceně kolem 98 korun (stav k 11.30).

"Naše vedoucí podíly ve sledovanosti nám dávají silnou výhodu před naší konkurencí, čehož hodláme využít a zaměřit své úsilí na zpeněžení naší sledovanosti. Hlavní prioritou je zlepšení finančních výsledků v České republice," uvedl Christoph Mainusch, jeden ze dvou generálních ředitelů CME. Mainusch a Michael Del Nin na postu vystřídali Adriana Sarbua, který v srpnu rezignoval.

V Česku výnosy CME do září i v samotném 3. čtvrtletí klesly. Za devět měsíců firma utržila 121,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy Kč), za samotné 3. čtvrtletí 39,4 milionu USD.

V samotném třetím čtvrtletí vykázala CME ztrátu po zdanění 45 milionů dolarů, o rok dřív ztráta činila 18,4 milionu USD. Výnosy firmy za 3. čtvrtletí klesly o tři procenta na 135,8 milionu dolarů.

Slabý zájem inzerentů

"Výsledky za třetí čtvrtletí byly nejhorší sadou čísel, kterou společnost představila za posledních deset let. Investory nezklamaly ani tak tržby, ale spíše hluboce záporný zisk před odpisy (EBITDA)," sdělil ČTK analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Příčinou je podle něj přetrvávající slabý zájem inzerentů v Česku a na Slovensku a masivní investice společnosti do programů, aby zvýšila svoji sledovanost. "K tomu se navíc přidaly náklady na restrukturalizaci firmy a výplata odchodného bývalým členům vedení," dodal analytik. Akcie na pražské burze po zveřejněných číslech dopoledne oslabily o 15 procent pod 98 korun za akcii.

CME snížila celoroční výhled výnosů na 640 milionů dolarů až 650 milionů dolarů a čeká provozní ztrátu bez zahrnutí odpisů a amortizace (OIBDA) od 40 milionů dolarů do 30 milionu dolarů. Zohledňuje tak i předpoklad horších finančních výsledků v ČR a na Slovensku

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy