Vláda si půjčí dalších 24 miliard, chystá dluhopisy

Ekonomika Ekonomika
3. 8. 2009 10:45
Státní dluh letos vzrostl o téměř 138 miliard korun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Další dvě emise státních dluhopisů za celkem 12 miliard korun chce v září vydat ministerstvo financí. Stejnou souhrnnou hodnotu mají také pokladniční poukázky, které chce ministerstvo vydat rovněž v září. Vyplývá to z dnes zveřejněného emisního kalendáře.

Sedmimiliardové dluhopisy budou mít tříletou splatnost a variabilní úrokovou sazbu, aukce se uskuteční 16. září. Pětimiliardové dluhopisy mají mít desetiletou splatnost a pětiprocentní úrokovou sazbu, aukce proběhne už 2. září.

Každá ze dvou emisí pokladničních poukázek pak bude mít objem šesti miliard korun. První z nich vyjde 4. září a bude splatná k 4. červnu 2010, druhá vyjde 18. září a bude splatná k 17. září 2010.

Dluhopisy a pokladniční poukázky slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu. Ten letošní pravděpodobně přesáhne 150 miliard korun, novější neoficiální odhady se blíží až k 200 miliardám.

Podle původního plánu na rok 2009 si ministerstvo financí chtělo půjčit maximálně 148,4 miliardy korun, nyní však odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun. Zhruba 100 miliard z celkové sumy chce přitom použít na splátky jistin dluhopisů.

Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na 1,137 bilionu korun. Od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy