Víno od šlechty? Lobkowiczové bojují o název podniku

Tomáš Fránek
24. 7. 2012 15:30
Rozvod ve známé rodině přinesl i spor o název největšího mělnického vinařství
Jiří Lobkowicz.
Jiří Lobkowicz. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Rozvod ve šlechtické rodině Lobkowiczů přinesl i spor o název známého rodinného vinařství, které na trh dodává vína z Mělníka.

O registraci ochranné značky Lobkowicz Vinařství Mělník požádala už v roce 2008 Bettina Lobkowicz, bývalá manželka Jiřího Lobkowicze.

Záměr své bývalé manželky však u Úřadu průmyslového vlastnictví napadl Jiří Lobkowicz - potomek šlechtické rodiny, která žije v českých zemích asi 800 let, a mimo jiné také bývalý místopředseda Unie svobody.

Zneužití historického jména?

Jiří argumentoval tím, že po rozvodu s Bettinou, který potvrdil soud loni na podzim, už Bettina jako majitel vinařství nebude mít žádný vztah se známým šlechtickým rodem. Podnik by proto neměl mít v názvu jméno Lobkowicz.

Podle Jiřího Lobkowicze v sobě značka zahrnuje odkaz na šlechtický rod a dochází tak ke zneužití tohoto jména. Už dříve si navíc Jiří Lobkowicz nechal ve spojení s mělnickým vínem úspěšně zaregistrovat další značky, například Výběr zámecké paní Jiří Lobkowicz.

"Užívání ochranné známky Lobkowicz Vinařství Mělník vede k záměně výrobků a služeb ochranné známky s výrobky a službami ostatních příslušníků rodu Lobkowicz a zároveň využívá historicky dobrého jména tohoto rodu v oblasti vinařství," uvedl Jiří Lobkowicz, který chtěl dosáhnout ukončení ochrany značky vinařství.

Právo získala svatbou

Jeho bývalá manželka Bettina převzala starost o mělnické rodinné vinařství na začátku devadesátých let po příchodu do Čech. V žádosti o ochrannou značku uvedla, že na mělnických vinicích hospodaří dlouhé roky, investovala do nich práci i peníze.

Úřad průmyslového vlastnictví však nakonec potvrdil, že Bettina užívá značku v souladu se zákonem. Námitky Jiřího Lobkowicze tak zamítl.

Podle šéfa úřadu Josefa Kratochvíla získala majitelka vinařství právo užívat příjmení Lobkowicz sňatkem, stala se členkou šlechtického rodu a nejedná tak při využití jeho jména nijak nemravně.

"Fakt, že manželství bylo rozvedeno, nemění nic na právu vlastníka vinařství nosit získané rodové příjmení ani na právu užívat je k označování v určité grafické úpravě pro své výrobky a služby z oblasti vinařství," rozhodl Kratochvíl.

Podle úřadu neexistuje ani možnost, že by si lidé značky, ve kterých se objevuje jméno Lobkowicz, pletli - jsou dostatečně odlišné.

Vinařství vedené Bettinou Lobkowiczovou navazuje na staletou tradici vinařství na Mělníku a je se 45 hektary vinic největším producentem ve městě. Zpracovává výhradně úrodu z vlastních vinic.

Fotoreportáž: Plány a sny Jiřího Lobkowicze v posvátné krajině

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy