Vinný podvod: Hlavní viník neznámý, pokuty ale padají

Tomáš Fránek
21. 1. 2008 7:49
Za miliony padělaného vína se udělují milionové sankce

Brno - Největší skandál v historii tuzemského vinařství - odhalení pěti a půl milionů litrů vína s padělanými doklady původu - nemá s definitivní platností hlavního viníka. Policie ho nenašla.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce letos na jaře objevili na trhu vína, která byla deklarována jako tuzemská jakostní vína odrůdová a jakostní vína s přívlastkem.

Patoky místo lahůdek

Přitom šlo o levná vína ze zahraničí, jejich původ byl jenom velmi těžko dohledatelný, někde doklady chyběly úplně. Šlo o obří podvod na zákazníky, místo kvalitních vín, jak byla označena, si lidé kupovali levné patoky.

Množství "falešných" vín přitom představovalo až desetinu domácí roční produkce.

Policii se nepodařilo po několikaměsíčním pátrání najít toho, kdo certifikáty k milionům litrů vína padělal. "Šetření bylo ukončeno, pachatel je neznámý," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí jihomoravské policejní zprávy Jana Šípková.

Dodala, že pokud by se objevily nějaké nové skutečnosti, policie nyní ukončené šetření znovu otevře.

Trestu naopak neujdou firmy, které s víny obchodovaly. Mluvčí inspekce Martina Šmídtová uvedla, že inspekce už zahájila správní řízení s dodavateli padělaných vín po celé zemi, od kterých vína směřovala k vinařským podnikům.

A rozdala první rekordní pokuty. "Jde o sankce ve výši pěti milionů korun, což je nejvyšší možná pokuta, kterou můžeme udělit," řekla deníku Aktuálně.cz Šmídtová.

Překupníci se ztratili

S ohledem na to, že většina správních řízení ještě nebyla ukončena, nechtěla mluvčí sdělovat žádné podrobnosti.

Podle inspekce byla vína původně nakoupena od společnosti Euro-Ring Praha a z menší části od Formula Cross. Tyto firmy, které mají podle obchodního rejstříku sídlo na stejné adrese v Praze, se ale nepodařilo najít, neexistuje na ně ani žádné spojení.

Přes další překupníky se pak miliony litrů vína dostávaly ke čtyřem vinařským společnostem, od nichž putovaly na trh.

Podle inspekce šlo o České vinařské závody, Vinařství Zaječí, Livi a Vinařství Mutěnice.

"To jsou vína, která my nakupujeme už jako hotová. Takže tam to je otázka nabídky a poptávky. My nejsme natolik schopní rozeznat, jestli původ vína je takový, jaký je napsaný na papíře, nebo jestli je jiný," řekl už dříve asistent ředitele Livi Jiří Chytil.

Rozdíl mezi levným, méně kvalitním vínem a dražším jakostním vínem je velký. Jakostní vína jsou totiž chloubou každého vinaře a jejich výroba a prodej podléhají zvláštnímu režimu.

A pokud chce vinař jakostní vína prodávat, musí být tato vyrobena pouze z tuzemských hroznů. V případě jakostních vín s přívlastkem musí být u hroznů použitých pro výrobu vína úředně ověřen mimo jiné původ, cukernatost, množství a odrůda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy