Vinařstvím roku 2012 je Znovín Znojmo

ČTK ČTK
28. 3. 2013 22:55
Soutěž neposuzuje jen kvalitu vína, ale také celoroční práci podniku
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Vítězem čtvrtého ročníku soutěže Vinařství roku se stal Znovín Znojmo. Výsledky soutěže byly dnes večer vyhlášeny v pražské Lucerně. Do finále postoupilo celkem šest vinařství, vedle vítěze také společnosti Moravíno, Sonberk, Vinařství Vladimír Tetur, Vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Volařík. Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů ČR spolu s Národním vinařským centrem a podporuje ji Vinařský fond.

Vinařství roku se odlišuje od jiných soutěží v zemi, při nichž zápolí vzorky vín. Posuzována je celoroční práce podniku. "Zjednodušeně řečeno je vítězem vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno," sdělil předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

A letos obstál nejlépe právě Znovín Znojmo. Zástupce společnosti Zdeněk Palát převzal bronzovou plaketu, finanční prémii 100 000 korun od generálního partnera soutěže Erste Corporate Banking a šek na prezentaci vinařství na rozhlasové stanici Frekvence 1 ve výši 150 000 korun.

Kromě toho bude vítěz uveden do Síně slávy vinařství ČR v Národním vinařském centru ve Valticích. "Oceněný bude moci užívat tento titul pro své marketingové účely, a to bez časového omezení," uvedl Nyitray. Nejlepší vinařství vybírala kromě odborné poroty i veřejnost. V online hlasování zvítězilo Vinařství Chateau Lednice - Valtické podzemí.

Znovín patří k největším tuzemským vinařským firmám. Předloni měl jen 20 hektarů vlastních vinic, ale po několika akvizicích zvýšil rozlohu na více než 300 hektarů. V předchozích ročnících soutěže byly Vinařstvím roku firmy Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt a Malý vinař - František a Hana Mádlovi.

Nově byla letos oceněna také osobnost s celoživotním přínosem pro obor. Titul získal Vilém Kraus, po kterém bude od nynějška cena pojmenována. Novou kategorií byl v tomto ročníku soutěže i Mladý vinař - enolog do 38 let, kterým se stal Petr Ptáček ze Zámeckého vinařství Bzenec. Cenu získal rovněž šéfredaktor časopisu Sommelier/ Revue pro Hotel a restaurant Luboš Bárta za kvalitní novinářskou práci propagující víno.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy