Velký plán České pošty: Balíkomat u nádraží i v obchodě

Petr Kučera Petr Kučera
25. 7. 2012 19:35
Novinka má umožnit vyzvedávání balíků nezávisle na provozní době pobočky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Česká pošta začala testovat takzvané balíkomaty. Jde o samoobslužné stánky, kde si budou moci lidé vyzvednout své balíkové zásilky i mimo otevírací dobu pošty.

Prvních deset balíkomatů plánuje Česká pošta zprovoznit od začátku příštího roku. Už nyní - do 3. srpna - si zájemci mohou vyzkoušet jejich fungování na pražské hlavní poště v Jindřišské ulici, a to ve všední dny od 10 do 19 hodin.

Informovala o tom mluvčí státního podniku Marta Selicharová.

Nonstop i na dobírku

Jak balíkomaty fungují?

Zákazník si objedná zásilku například prostřednictvím e-shopu, vybere si jako místo doručení balíkomat na určitém, pro něj nejvhodnějším místě.

Poté, co poštovní doručovatel uloží zásilku do balíkomatu, přijde adresátovi SMS zpráva o tom, že je uložena. Zároveň dostane PIN kód, případně bude ve zprávě uvedena dobírková cena.

U balíkomatu pak adresát zadá PIN kód, případně zaplatí dobírku, a otevře se mu příslušná přihrádka, z níž si zásilku si vyzvedne. 

Balíkomaty mají fungovat 24 hodin denně sedm dní v týdnu a umožní i výběr zásilky na dobírku. Podle Selicharové už tato novinka funguje v několika zemích Evropy.

Až 150 výdejen. Snad

S umístěním prvních deseti balíkomatů počítá Česká pošta od začátku roku 2013. Zákazníci je naleznou například v Praze či Českých Budějovicích.

„Do konce roku 2014 předpokládáme, že zákazníkům umožníme vyzvedávání balíků až ze 150 balíkomatů po celé republice," upřesňuje mluvčí.

Půjde zejména o krajská a okresní města, kde budou balíkomaty umístěny v místech s vysokou kumulací obyvatel. Podle výzkumu, který si nechala Česká pošta zpracovat, považují zákazníci za ideální umístění balíkomatů v nákupních centrech, před poštou či u nádraží. 

Rozhodující však bude výsledek veřejné zakázky v předpokládané ceně 490 milionů korun, kterou Česká pošta vypsala na nákup, údržbu a servis balíkomatů. Ta se nyní nachází teprve ve fázi posuzování a hodnocení nabídek. Pošta obdržela tři nabídky, rámcovou smlouvu chce na podzim uzavřít s jedním dodavatelem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy