Včelaři získají z Bruselu čtyři miliony eur na nové úly

Ekonomika Ekonomika
26. 7. 2010 10:44
Brusel schválil plán dotační pomoci na příští tři roky.
Foto: Reuters

Praha - Česko má jako jedna z prvních zemí schválenou podporu včelařství, díky které na český med přispěje Brusel v letech 2011-2013 až čtyřmi miliony eur. Největší zájem mají včelaři o financování nákupu přístrojů a zařízení, o podporu při startu podnikání a o příspěvky na vzdělávání včelařů, sdělilo ministerstvo zemědělství.

Dotace pro české včelaře schválil jednotný řídící výbor Evropské komise, přičemž Česká republika byla jednou z prvních zemí, která tento plán již na začátku měsíce dubna předložila do Bruselu.

Nejvíce využívaným opatřením v rámci Českého včelařského programu je „technická pomoc", jak je tato položka dotačního programu nazývána. Umožňuje podporu nákupu přístrojů a zařízení pro včelařství a zároveň odborné vzdělávání včelařů.

Nový program umožňuje podpořit i začínající včelaře, Brusel jim zaplatí pořízení nových úlů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 58 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy