Včelaři získají z Bruselu čtyři miliony eur na nové úly

Ekonomika Ekonomika
26. 7. 2010 10:44
Brusel schválil plán dotační pomoci na příští tři roky.
Foto: Reuters

Praha - Česko má jako jedna z prvních zemí schválenou podporu včelařství, díky které na český med přispěje Brusel v letech 2011-2013 až čtyřmi miliony eur. Největší zájem mají včelaři o financování nákupu přístrojů a zařízení, o podporu při startu podnikání a o příspěvky na vzdělávání včelařů, sdělilo ministerstvo zemědělství.

Dotace pro české včelaře schválil jednotný řídící výbor Evropské komise, přičemž Česká republika byla jednou z prvních zemí, která tento plán již na začátku měsíce dubna předložila do Bruselu.

Nejvíce využívaným opatřením v rámci Českého včelařského programu je „technická pomoc", jak je tato položka dotačního programu nazývána. Umožňuje podporu nákupu přístrojů a zařízení pro včelařství a zároveň odborné vzdělávání včelařů.

Nový program umožňuje podpořit i začínající včelaře, Brusel jim zaplatí pořízení nových úlů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy