Vaše peníze ve fondech. Expert radí, na co si dát pozor

Michael Šolín, Investiční web
15. 11. 2010 9:03
Rozhovor s Martinem Mikuláškem, ředitelem marketingu a podpory prodeje investiční skupiny IKS KB.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jak si vybrat správný podílový fond? Rozhodně by pro mě hlavním kritériem při výběru nebyly poplatky, levný totiž nemusí být kvalitní, říká v rozhovoru Martin Mikulášek, ředitel marketingu a podpory prodeje investiční skupiny IKS Komerční banky.

Jaké možnosti má v Česku investor, když si chce sestavit portfolio čistě z podílových fondů?

Nabídka na trhu je nepřeberná, český investor má dnes v podstatě stejné možnosti zhodnocení vložených prostředků jako zahraniční investor. Optimální a diverzifikované portfolio z podílových fondů samozřejmě udělat jde, ale čeští investoři jsou dost konzervativní, tudíž do svého portfolia vybírají pouze málo rizikové instrumenty.

Podíl akciových fondů, který je v zahraničí největší, je u nás nejmenší. Z naší nabídky jsme zaznamenali velký zájem o konzervativní smíšené fondy s převahou dluhopisů a malou vahou akcií.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podle jakých parametrů by se tedy měl člověk řídit? Na co si dát pozor?

Primárně by se měl investor zajímat, komu své peníze svěřuje, zda je daný subjekt na trhu známý a má dobré jméno, jestli je informačně otevřený a má za sebou nějakou historii. U subjektu, který tyto parametry nesplňuje, bych byl na vážkách.

Sekundárně by si měl investor stanovit, co od té své odložené spotřeby očekává, například vysoké zhodnocení, zajištění na stáří, krátkodobé uložení peněz a podobně, a pak samozřejmě jaké riziko je ochoten nést. Na základě stanovení těchto kritérií lze pak přistoupit k samotnému výběru podílového fondu, volbě investiční strategie. Opomíjeno by nemělo být ani srovnání s trhem, tj. daří-li se fondu překonávat trh, na kterém vyhledává investiční příležitosti.

Proč nejsou v Česku na rozdíl od USA více rozšířené tzv. "no-load funds"?

Nejsem odborník na americký trh, ale důvod je podle mě jednoduchý. V Česku zakládaly podílové fondy investiční společnosti, které byly zpravidla součástí velkých bank, a ty se stávaly jejími distributory. Investiční společnosti mají také u nás naprosto jiné postavení než ve Spojených státech. Nejsou zde rozšířeny v takové míře obchodní platformy, kde by se daly fondy distribuovat zdarma.

Jak velkou roli by měly hrát při výběru fondu poplatky?

Levný nemusí být kvalitní. Z mého pohledu by při výběru fondu rozhodně poplatek nebyl tím prvním, na co bych se díval. Samozřejmě porovnáte-li poplatky jednotlivých investičních společností a jejich fondů s různým zaměřením, žádné nebudou nějak výrazně vybočovat.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

Poplatek představuje pro investora náklad na investici a promítne se do výkonnosti. Pokud by nějaký fond byl zatížen velkým poplatkem a jeho výkonnost by byla pod průměrem v porovnání s konkurencí, nebyl by tento fond na trhu úspěšný.

Investování do fondů je pro fyzické osoby atraktivní díky tzv. daňovému testu, kdy se po 6 měsících výnosy z investic již nedaní. To se však podle návrhu vlády může změnit. Jak to ovlivní fondový byznys?

Pokud investor zvažuje, kam vložit prostředky, rozhodně daňový test neřadí mezi hlavní kritéria výběru. Nezdanění výnosů po 6 měsících pro něj představuje takovou třešničku na dortu. Cílem investora je vydělat na kapitálových trzích. Takže ať to dopade, jak to dopadne, myslím si, že to veřejnost neodradí od investování do podílových fondů.

Koneckonců ve vyspělých západních zemích tuto výhodu také nemají a podílové fondy jsou tam řádově oblíbenější než v Česku. Umím si však představit, že pokud by daňový test byl například prodloužen na 12 měsíců, mohlo by to ovlivnit krátkodobé investory do peněžního trhu.

Platí stále, že se fondy lépe prodávají, pokud mají dobrou historickou výkonnost? Jak s tímto "marketingovým parametrem" pracujete?

Historická výkonnost fondu je ukazatel, na základě níž se český investor velmi často rozhoduje, zda do fondu investovat. Ne vždy si ovšem uvědomuje, že toto číslo ukazuje minulost, ale on přitom kupuje budoucnost. Ve svých kampaních s historickou výkonností pracujeme, ale vždy férovým způsobem.

Ukazujeme historickou výkonnost za delší investiční horizont. Pokud investor tento parametr sleduje, tak by se měl zajímat o horizont 5 let a více, ten o něčem může určitým způsobem vypovídat. Ono je hezké, když fond například reportuje, že v jednom roce vydělal řekněme 15 %; když k tomu však nedodá, že v předchozích letech ztrácel, snaží se tím evidentně "ohýbat realitu". Bohužel nezkušení investoři na krátkodobou výkonnost slyší.

Pokračování rozhovoru ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy