V Penny Marketu našli myší hnízdo, obchod musel zavřít

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 7. 2013 11:46
Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela Penny Market v Letovicích
Foto: SZPI

Letovice - Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila neprodleně uzavřít prodejnu společnosti Penny Market v Letovicích. V obchodě, který se nachází v Pražské ulici, se vyskytovaly myši.

Na prodejní ploše a v regálech mezi potravinami kontroloři objevili myší trus, v zázemí provozovny se dokonce nacházelo i několik živých myší s mláďátky. Ve skladu, kde byly umístěné bedny se zbožím určeným k likvidaci - jednalo se například o oblečení, boty, drogistické zboží nebo hračky - pak inspekce objevila myší hnízdo.

"Na některých místech se rovněž šířil zápach charakteristický pro výskyt hlodavců," uvádí mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce nařídila obchod zavřít, odstranit všechny nedostatky, kromě toho zahájí s provozovatelem správní řízení o uložení sankce. Majitel prodejny podle inspekce porušil unijní nařízení o hygieně potravin.

"Výskyt škůdců v potravinářských provozech představuje riziko pro lidské zdraví zejména proto, že hlodavci mohou přenášet závažná onemocnění," doplňuje Kopřiva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy