V některých coca colách chybí cukr. Brusel to prověří

Tomáš Fránek
14. 7. 2011 7:00
Studie slovenských spotřebitelů není podle Evropské komise vypovídající
Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Brusel - Coca Cola, ale i další výrobci potravin a nápojů spustili napříč Evropou novou "železnou oponu". Postavili ji například z cukru, ale i dalších klíčových potravinových přísad.

Zatímco v České republice (ale třeba i v Německu, Polsku či Rakousku) sladí Coca Cola své nápoje tradičním cukrem, Slováci, Bulhaři, Maďaři nebo Rumuni pijí černé bublinky s izoglukózou. Izoglukóza je náhražka vyráběná třeba z kukuřičného sirupu.

Na rozdíly ve složení potravin v členských státech Evropské unie upozornila studie, jejíž hodnověrnost si nyní vzali na mušku zástupci Evropské komise. Ti hájí právo Coca Coly, ale i firem Jacobs, Tchibo nebo Kotanyi míchat ingrediencemi podle toho, pro jakou zemi svůj výrobek připravují.

Ačkoliv studii Brusel sám zaplatil, nyní její výsledky neuznává.

Jak celý průzkum kolem složení potravin probíhal?

Experti slovenského sdružení spotřebitelů porovnávali výrobky prodávané v osmi členských zemích včetně Česka. Zjistili, že třeba coca cola, zrnková káva Jacobs Krönung, káva Tchibo Espresso nebo pepř Kotanyi mají různé složení v jednotlivých zemích EU. Jediným výrobkem, který byl stejný pro všechny členské země, byla čokoláda Milka.

Jde o chuť a cenu

Testy potvrdily, že pro slovenský, bulharský, maďarský a rumunský trh obsahuje coca cola izoglukózu. V coca cole, která se prodává v Česku, Německu, Polsku a Rakousku, jí nahradil cukr.

Eurokomisař pro zdravotnictví a politiku spotřebitele John Dalli nyní uvedl v odpovědi na dotaz české europoslankyně Olgy Sehnalové to, že studie slovenských spotřebitelů není reprezentativní.

"Kvůli malému počtu vzorků a testovaných výrobků a nedostatečným informacím o metodě výběru vzorků nelze považovat výsledky za reprezentativní," uvedl Dalli s tím, že nechá slovenskou studii placenou z peněz EU pořádně prozkoumat.

Dalli uvedl, že není nic špatného na tom, že se v jednotlivých zemích liší chutě a složení výrobků, to se podle něj výrobci přizpůsobují chutím a cenovým možnostem lidí v jednotlivých zemích.

Podobně argumentují i samotní výrobci a třeba také Slovenská potravinářská komora.

"Nejde o kvalitu, jde o to, že občas se musí produkty přizpůsobit chuti místních. Každá země má své standardy nasazeny jinak vysoko. Běžné to dělá třeba Knorr. I v Evropě najdeme hodně rozdílů v chuti, na které musíme reagovat," řekl Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, třetího největšího producenta potravin a spotřebního zboží na světě.

Rozdíly jsou chyba

"Nescafé Gold pro český a slovenský trh je chuťově vyprofilovaný pro tuzemského spotřebitele, je vyroben ve Švýcarsku z vysoce kvalitních kávových zrn," uvedl k jednomu z testovaných výrobků  Martin Walter ze společnosti Nestlé.

Podle politiků je ale rozdílná kvalita výrobku chyba.

"Je neslýchané, aby v Evropě platily dvojí standardy pro prodej potravin. Pokud se skutečně prokáže, že se k Bulharsku přistupovalo jako k druhořadé zemi, Sofie zváží veškeré právní kroky," řekl bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov.

Europoslankyně Zuzana Roithová uvedla, že chování potravinářských firem v České republice může být nekalou hospodářskou soutěží - může být v rozporu se zákazem klamavého označení zboží a služeb.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 53 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy