V Česku roste po čtyřiceti letech první velký pivovar

Ekonomika Ekonomika
15. 4. 2009 18:45
V Chotěboři se od června začne vařit nová značka ležáku podle tradiční české receptury

Chotěboř - Do konce května bude v Chotěboři na Havlíčkobrodsku dokončena stavba prvního takzvaného průmyslového pivovaru v Česku za posledních čtyřicet let. Vařit pivo začne nejpozději v červnu.

V první fázi bude vyrábět zhruba deset tisíc hektolitrů piva, později až 25 tisíc hektolitrů ročně, sdělila mediální zástupkyně společnosti Alice Kavková.

Žádné europivo, ale česká tradice

Podle tamního sládka Oldřicha Záruby se bude v Chotěboři vyrábět tradiční české pivo, které zákazníkům nabídne „hořkost, říz, plnost a příjemný pocit po napití". Narozdíl od rychle zrajících tak zvaných europiv bude zrát chotěbořské pivo dvakrát tak déle.

„Chceme vtisknout chotěbořskému pivovaru rodinnou tvář a věříme, že bude pro město, okolí a možná celou Vysočinu rodinným zlatem. I proto připravujeme poctivý a klasický český ležák, žádné uniformní pivo," uvedl Záruba.

Zájemci se budou moci na výrobu piva podívat, jedna stěna pivovaru bude prosklená. „Nejprve bude zrát v otevřených kádích, dokvašovat bude v uzavřených ležáckých tancích," doplnil sládek Záruba.

Pivovar nabídne celkem  pět druhů piv: světlou desítku, světlou i tmavou dvanáctku, třináctistupňový speciál a nealko.

PITNÝ REŽIM
PITNÝ REŽIM | Foto: Ondřej Besperát

Pivovar přibližně za 30 milionů korun vzniká v chotěbořské průmyslové zóně, investorem je havlíčkobrodská společnost Ross Holding. V hlavní budově jsou dokončovány zednické a obkladačské práce a začíná montáž technologií.

Nováček z Vysočiny je v pořadí 49. český průmyslový pivovar a vstupuje na vysoce konkurenční pole zavedených nadnárodních gigantů i stále populárnějších malých pivovarů.

„Zatímco na začátku 90. letech existoval v tuzemsku jediný malý pivovar, dnes zažívají boom. Je jich asi 80 a připravují se další. S průmyslovými pivovary, mezi něž se Chotěboř počítá, je to naopak. V roce 1950 jich u nás bylo 176, dnes sotva padesát. Od roku 1970, kdy první várku piva uvařil pivovar v Nošovicích, se žádný další neobjevil - až nyní ten náš," shrnuje ředitel nového pivovaru Josef Tomek.

První nováček po Nošovicích

Konkurence se ale nebojí. „Gigantům budeme konkurovat klasickou staročeskou technologií. Naše pivo si pivaři nespletou, vtiskneme mu charakter a kvalitu," tvrdí sládek Záruba. Pivaři se budou moci přesvědčit  za dva měsíce.

Projekt pivovaru původně připravil britský podnikatel, který kvůli tomu v Česku založil firmu Pivotech. Od svého záměru musel později odstoupit a českou firmu prodal firmě Ross.

Na Vysočině teď fungují čtyři větší pivovary - v Havlíčkově Brodě, Humpolci, Jihlavě a Pelhřimově. Jejich roční výstav se pohybuje od několika desítek tisíc hektolitrů po 188 000 hektolitrů, jež loni uvařil humpolecký Bernard.

Během posledních let v kraji přibyly tři minipivovary, které však na trh ročně dodávají jen několik tisíc hektolitrů. Pivo bez alkoholu se zatím v kraji vaří jen v Humpolci.

 

Právě se děje

teď

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 24 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy