V Česku platí jen české ceny. Nehody se neprodraží

Tomáš Fránek
23. 1. 2012 18:18
Nejvyšší soud rozhodl spor o zaplacení nabouraného auta cizince
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Brno - Výše škody na havarovaném autě musí být určena jenom podle cen platných v Česku, a to bez ohledu na skutečnost, že vůz patří cizinci.

Nejvyšší soud tak v důležitém verdiktu vyložil, jak posuzovat placení škod při havárií aut, při kterých byl jeden z řidičů cizinec.

Rakušan, jehož vůz před dvanácti roky zničil při nehodě Čech jedoucí v nepojištěném voze, tak podle soudců neměl dostat od pojišťovny zaplaceny peníze vycházející z cen vozů v Rakousku.

Musí dostat vše

Česká kancelář pojistitelů (sdružení pojišťoven) vyplatila Rakušanovi za zničený vůz přes 390 tisíc korun. Peníze pak začala vymáhat po řidiči bez povinného ručení.

Okresní soud v Třebíči však v prvním kole sporu rozhodl, že muž, který nehodu zavinil, musí zaplatit jenom 232 tisíc korun, na další peníze nemá kancelář nárok. "Nelze zohledňovat cenovou hladinu v Rakousku," rozhodli soudci.

Česká kancelář pojistitelů se odvolala ke Krajskému soudu v Brně. Ten původní verdikt změnil a nařídil řidiči zaplatit celou sumu. "Došlo k poškození vozu rakouského občana a proto musí být zohledněny cenové poměry aut v Rakousku," rozhodli soudci.

Nepojištěný řidič se proto obrátil na Nejvyšší soud. "Připouštím, že poškozený by měl dostat takovou částku, aby si v daném místě mohl koupit stejné vozidlo v obdobném stavu. Podstatná ale je pouze škoda odpovídající hodnotě v daném místě a čase, bez ohledu na občanství vlastníka," uvedl muž v dovolání.

Občanství nehraje roli

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Robertem Waltrem dovolání vyhověl a rozhodl, že muž měl skutečně zaplatit jen škodu spočítanou v českých cenových poměrech. Státní občanství nebo bydliště vlastníka zničeného auta nehraje při stanovení výše škody podle soudců žádnou roli.

"Výše škody způsobené poškozením automobilu měla být stanovena na podkladě cen platných v České republice, bez ohledu na skutečnost, že poškozený je občanem cizího státu nežijícím v České republice," rozhodli soudci.

A pokud pojišťovna už vyplatila majiteli zničeného auta z Rakouska více peněz s ohledem na tamní ceny, musí se smířit s tím, že už je nemá právo vymáhat zpět od řidiče, který nehodu zavinil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy