Už žádné solární elektrárny, distributoři nové odmítají

Tomáš Fránek
16. 2. 2010 12:07
Distributoři vyhověli žádosti provozovatele přenosové sítě a už nepřijímají nové žádosti o připojení do sítě
Foto: Jan Langer

Brno -  Distribuční firmy zastavují posuzování nových slunečních a větrných elektráren a začnou odmítat nově připravované projekty.

Zástupci provozovatelů větrných a slunečních elektráren to považují za vítězství hnědouhelné lobby a hrozí žalobami na stát.

Ohrožení spolehlivosti

Dnes pozastavení přijímání nových žádostí oznámila společnost ČEZ. Firma se tak rozhodla vyhovět žádosti státní společnosti ČEPS, která spravuje přenosovou soustavu. Podle ČEPS totiž může připojování nových větrných a slunečních elektráren přetížit síť.

"Výše požadovaných výkonů ohrožuje bezpečnost a spolehlivost elektrizační soustavy, a proto vedení společnosti po provedené analýze stavu připojování rozhodlo okamžitě vyhovět žádosti společnosti ČEPS," uvedla Soňa Helingerová z ČEZu.

ČEZ přitom sám investuje do nových slunečních a větrných elektráren. Firma tak například dokončuje u Ševětína na Českobudějovicku největší sluneční elektrárnu v České republice. Hotova má být za rok a její předpokládaný výkon 30 megawattů překonává výkon dosud největší tuzemské sluneční elektrárny takřka trojnásobně.

Žádosti začali odmítat také další distributoři, Pražská energetika a E.ON.

Na jak dlouho stop pro nové větrníky a sluneční elektrárny bude platit, není jasné.

Podle zástupců ČEPS se musí dohodnout nová přísnější pravidla pro připojení nových elektráren do sítě. Jednat se o tom má v březnu.

Připravte se na žaloby

Státu ale hrozí kvůli jeho postupu žaloby investorů, kteří nové projekty připravují. Podle zástupců provozovatelů slunečních elektráren stát pomáhá hnědouhelné lobby a prosazuje dál výrobu energie, která poškozuje zdraví lidí.

A zástupci provozovatelů slunečních elektráren avizují žaloby ze strany investorů, chtějí navíc mít v ruce analýzu, zda je pozastavování nových žádostí v souladu se zákonem.

"Pokud by opravdu došlo k odpojování, skutečnými potrestanými by byly české domácnosti, neboť více než 90 % všech solárních panelů je připojeno na střechách rodinných domů. Navíc by to nepochybně vyvolalo vlnu žalob ze strany investorů na Českou republiku," uvedl předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

Zástupci provozovatelů větrných i slunečních elektráren navíc společně s ekologickými organizacemi tvrdí, že stát ví už od roku 2003, že výroba obnovitelných zdrojů rychle poroste, a měl dost času se na to připravit.

Navíc čísla zveřejňovaná společností ČEPS jsou podle nich nepravdivá a zavádějící, nehrozí ani výrazné zdražení elektřiny, ani přetížení sítě.

Podle Energetického regulačního úřadu byly k 19. lednu v síti fyzicky připojeny fotovoltaické elektrárny s výkonem asi 470 MW. Na konci prosince by to mohlo podle odhadu úřadu být až 2 000 MW, což je přibližně výkon temelínské elektrárny.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy