Už je to tu: Ceny bytů poprvé za tři roky klesají

Veronika Skálová Veronika Skálová
2. 2. 2009 16:00
Ceny bytů v Praze klesly na konci roku o 1,7 procenta, v lednu v celém Česku o 4,5 procenta.
Cena bytů v Praze klesala nejvíc od roku 2005. Pohled na Prahu 4
Cena bytů v Praze klesala nejvíc od roku 2005. Pohled na Prahu 4 | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Vyčkávání a pečlivé sledování cen bytů se zřejmě může vyplatit. Průměrná cena bytu v České republice totiž podle statistik v lednu klesala. Ve výsledku se snížila o 4,5 procenta.

Uvádí to zde společnost EuroNet Media, která mapuje ceny téměř 50 tisíc nemovitostí na území České republiky.

Podle těchto údajů začal pokles cen vloni v říjnu, v prosinci jej vystřídal nárůst průměrné ceny o šest procent, ale v průběhu ledna ceny opět klesaly.

"Za poslední měsíc se průměrná cena bytů snížila z 2 227 tisíc na 2 123 tisíc korun. Došlo k plošnému zlevnění všech kategorií bytů s výjimkou 1+1. U těch jsme zaznamenali v lednu nečekaný nárůst cen," uvedl na serverech společnosti EuroNet Media Michal Pich.

Josef Uchytil z poradenské společnosti Partners
Josef Uchytil z poradenské společnosti Partners | Foto: Aktuálně.cz
Poradna:
Jak financovat vlastní bydlení? Odpovědi na vaše otázky

Průměrná cena bytů klesala ve všech okresech s výjimkou Strakonicka, Jablonecka, Uherskohradišťska a Chebska. Nejlevnější bydlení se dalo pořídit na Teplicku, v průměru za 681 tisíc. Naopak nejdražší lokalitou je tradičně Praha 1. průměrná cena bytu zde dosahovala 7 miliónů 869 tisíc korun.

Ceny spadly poprvé od roku 2005

Pokles cen potvrzují i údaje Českého statistického úřadu. Podle něj v posledním čtvrtletí loňského roku nejvíc klesala hodnota bytů v Praze, a to o 1,7 procenta. Spadla tak poprvé od roku 2005. Soustavný růst cen se podle ČSÚ zastavil i v rámci celé České republiky.

Naplňují se tak předpovědi odborníků. Ti sice upozorňují, že leden je z hlediska trhu s realitami vždy slabší než zbytek roku, pro letošní rok však předpovídají pokles cen nemovitostí.

Nejvíc by podle nich měla spadnout hodnota starších bytů v horších lokalitách. Někteří realitní makléři předpovídají jejich zlevnění až o 20 procent. Novostavby si podle nich povedou lépe, zatím u nich předpokládají pouhé stagnování ceny.

"Pro další vývoj cen bytů v letošním roce budou nesmírně důležité další dva měsíce. Jaro bývá zpravidla považováno za nejsilnější období pro obchod s realitami. Buď můžeme očekávat stabilizaci cen nemovitostí nebo další zlevňování, které by se mohlo přenést i do dalších měsíců," předpověděl Pich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy