Ústavní soud kritizuje Kalouska: Nebojujete s hazardem

Tomáš Fránek
8. 9. 2011 16:50
Ministerstvo financí může rušit povolení na terminály, ale nedělá to
Gambler. Ilustrační snímek
Gambler. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

BrnoMinisterstvo financí nebojuje s rychle bujícím hazardem v Česku, i když k tomu má podle zákona pravomoci a mohlo by odebírat povolení fungujícím videoterminálům.

Ve svém rozhodnutí, kterým nechali v platnosti protihazardní vyhlášku Františkových Lázní, to dnes jasně řekli ústavní soudci. Podle soudců, jejichž výklad zákona je určující, totiž v platném loterijním zákoně existuje ustanovení, které umožňuje ministerstvu přezkoumat a rušit už vydaná povolení, kterými provoz videoterminálů na deset let v jednotlivých městech posvětilo.

A to v případě, že povolení vydaná na videoterminály jsou v rozporu s vyhláškami měst a obcí, tedy jsou v místech, kde by neměly být - u škol, nemocnic a podobných zařízení.  Jen v Brně za poslední zhruba půlrok vydalo ministerstvo licence na provoz 1500 videoloterijních terminálů, velká část (asi 1000) je v zónách, kde je město nechce.

Nezatěžujte nás

Ministerstvo ale povolení přezkoumat odmítá. Občanskému sdružení Brnění, které o přezkum požádalo, odpovědělo, že to nejde.
"Ministerstvo napsalo, že koná v souladu s platnou legislativou a ať se ho už na nic neptáme, že vyřizování našich dotazů na nezákonná povolení pouze zatěžuje chod příslušného odboru," uvedl Matěj Hollan ze sdružení Brnění.

Podle ústavních soudců je ale ministerstvo povinné povolení přezkoumat a případně zrušit, jiný postup protiústavně zasahuje do práv obcí. "Pokud tak ministerstvo financí nepostupuje, zasahuje do ústavního práva na územní samosprávu obcí," rozhodli jednohlasně soudci.

V loterijním zákoně podle generálního sekretáře soudu Tomáše Langáška existuje ustanovení, které ministerstvu umožňuje revidovat již vydaná povolení. 

"Pokud by to nebylo touto cestou řešitelné, je možné uvažovat o tom, jestli sám loterijní zákon není v tomto ohledu v rozporu s ústavním právem obcí na územní samosprávu," uvedl Langášek.

Ministerstvo financí uvedlo, že nemá verdikt k dispozici, stanovisko soudců týkající se postupu ministerstva je už přitom zveřejněno na stránkách ústavního soudu. "Budeme ho analyzovat a náš postup v rámci povolování, případně rušení stávajících povolení bude upraven," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Podle něj musí mít obce vyhlášku, dle které musí být jasné, jaké automaty chtějí města a obce regulovat. 

Žádné velké zlepšení

Sněmovna včera schválila novelu loterijního zákona, ale i ta s největší pravděpodobností zamíří k ústavnímu soudu.

Obcím dává právo vyhláškami regulovat místa i čas provozování heren. Platnost licencí, které už ministerstvo financí udělilo videoloterijním terminálům, novela zkracuje z dosavadních deseti na tři roky.

Podle ombudsmana Pavla Varvařovského tak norma nerespektuje stanovisko ústavních soudců v průlomovém nálezu ohledně regulace hazardu v Chrastavě. 

Obce totiž podle novely ještě tři roky reálně nemohou regulovat již povolené videoloterijní terminály. "Tento soud se pravděpodobně bude muset popasovat i s novelou loterijního zákona. Musím vyjádřit zklamání, že to nemohu napadnout já, ale určitě se někdo najde," uvedl Varvařovský.

Vyhláška Františkových Lázní, kterou ústavní soudci dnes přes stížnost státu nezrušili, mířila na všechny automaty včetně terminálů, které povolovalo ministerstvo financí.

Herny ovládají města

Vyhláška označila hazard za potenciální ohrožení veřejného pořádku a vymezila automatům jedinou budovu kasina v Národní ulici. Tento cíl má město i do budoucna, řekla ČTK starostka Lenka Malkovská (ODS). Automaty a související jevy jako gamblerství podle ní kazí image lázeňského města.

"Ve všech možných provozovnách, které byly po celých Františkových Lázních, se rozšířily výherní automaty. Bylo to nekontrolovatelné. Začaly se k tomu připojovat různé sociopatologické jevy. Dokonce potom došlo k nějaké vraždě, která se s tím spojovala," uvedla Malkovská.

Když město postupně zakázalo asi 50 normálních automatů, brzy se na jejich místě objevilo téměř stejné množství terminálů povolených ministerstvem financí.

"Herny, lákající k okamžitým a zdánlivě snadným výhrám, se staly typickým koloritem nejen předměstí českých měst, ale už i jejich center a center menších obcí, a se všemi navazujícími společensky škodlivými aktivitami představují ohrožení veřejného pořádku a pokojného soužití v obci," napsali soudci v nálezu připraveném zpravodajkou Michaelou Židlickou.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy