Úředníci vidí konec krize, prodej bílých košil roste

Tomáš Fránek
9. 9. 2009 13:15
Británie by se mohla vymanit z recese
Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Až o padesát procent se v jednom z britských maloobchodních řetězců zvedl prodej bílých košil.

A i to může být podle expertů oslovených stanicí BBC důkaz o tom, že krize ve Velké Británii už neútočí s takovou silou.

Místo melancholie barvy

Podle BBC údaje o prodaných košilích ukazují, že se lidé pracující v kancelářích přeorientovali z loňských melancholických barev na zářivé odstíny. "Jako by chtěli demonstrovat, že se situace v ekonomice vyjasňuje," uvedl server BBC.

Tomu, že situace v Británii se zlepšuje, svědčí i některé statistické údaje. Výroba britského zpracovatelského sektoru v červenci meziměsíčně stoupla o 0,9 procenta, tedy nejprudším tempem za jeden a půl roku.
"Tato čísla zvyšují pravděpodobnost, že ekonomika v letošním třetím čtvrtletí stoupne," uvedl podle agentury Reuters ekonom Philip Shaw ze společnosti Investec.

K nárůstu výrazně přispěla produkce automobilů, která vyskočila o více než deset procent. Výroba automobilů byla v červenci podpořena zavedením šrotovného. Britové mohou od poloviny května žádat o slevu 2000 liber (téměř 60 000 korun) na nákup nového automobilu, pokud jej vymění za více než deset let starý vůz.

Program by měl platit do března 2010, nebo dokud se nevyčerpá všech 300 milionů liber, které britská vláda na šrotovné vyčlenila.

Desítky miliard na záchranu

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o rekordních 5,5 procenta. Tempo mezičtvrtletního poklesu však prudce zpomalilo na 0,7 procenta z 2,4 procenta v prvním čtvrtletí.

Británie patří k zemím, které krize postihla nejdříve a nejhlouběji. Britská vláda musela vydat desítky miliard liber, aby zabránila krachu klíčových bank.

V zemi je nejvyšší nezaměstnanost od roku 1996 - nyní je 7,8 procenta, což je skoro 2,5 milionu lidí bez práce.


 

Právě se děje

před 14 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy