Úřady v Česku tají, kolik lidí skutečně nemá práci

Petr Holub
9. 12. 2011 10:45
Skutečná nezaměstnanost je 13 procent, o pět víc než oficiálně uváděná
Foto: Tomáš Netočný

Praha - Osmiprocentní nezaměstnanost řadí Českou republiku mezi země, které mají s pracovním trhem nejmenší potíže. Důvod je v šikovné manipulaci s čísly. Kdo není v evidenci pracovních úřadů, do statistiky se nedostane, i když třeba práci aktivně shání.

300 tisíc mimo evidenci

Úřady práce hlásí osmiprocentní nezaměstnanost, tedy necelých půl milionu lidí bez práce. Tím se Česko dostává na úroveň vyspělých středoevropských zemí, které jsou na tom s nezaměstnaností nejlépe.

Ve statistice přitom není dalších 300 tisíc lidí, kteří by mohli pracovat a kteří většinou práci hledají. Pokud by se započetli do statistiky, pak nezaměstnanost v listopadu dosáhne 13,7 procenta.

Tímto číslem se tuzemská ekonomika naopak řadí k zemím s nejvyšší nezaměstnaností, jakými jsou Slovensko, Irsko a Portugalsko.

Studenti, černí pracovníci, bezdomovci

Skoro dvě třetiny z tří set tisíc občanů, kteří vypadli z evidence, popisuje Český statistický úřad v kategorii „neaktivních osob". Jde například o učně a o studenty, kteří ještě nikdy nepracovali, ženy v domácnosti, které se nemohou vrátit na pracovní trh, některé invalidní a předčasné důchodce.

„Neaktivní osoby" podle ČSÚ nevysvětlují všechno. Dalších 110 tisíc nezaměstnaných vyřazených z pracovní evidence mohou být lidé, kteří rezignovali na státní pomoc a živí se načerno. V horším případě končí jako bezdomovci.

Nezaměstnaných vyřazených z evidence přibývá. Ještě v roce 2005 jich bylo 130 tisíc. Během dvou let se jejich počet zdvojnásobil a od té doby roste v průměru o deset tisíc ročně.

V letech 2006-2007 statistiky nezaměstnaných významně poklesly a přiblížily se k pěti procentům. Značnou zásluhu na tom tedy mají statistické triky.

Požehnání předčasných důchodů

Za nízké oficiální údaje o nezaměstnanosti Česko vděčí také exodu starších pracovníků do předčasných důchodů. Před nástupem krize volilo předčasný důchod v průměru 30 tisíc Čechů ročně, tedy třetina populačního ročníku. Po nástupu krize stoupl jejich počet na 40 tisíc. Letos už jich bylo 50 tisíc během tří čtvrtletí. Důvodem byla i tzv. „malá penzijní reforma", která od října snížila nově přiznávané důchody.

I kdyby všichni předčasní důchodci odešli do penze pouze o rok dříve, pomohli by tím statistikům výrazně. Nezaměstnanost by snížili o další procento.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy