Úřady v Česku tají, kolik lidí skutečně nemá práci

Petr Holub
9. 12. 2011 10:45
Skutečná nezaměstnanost je 13 procent, o pět víc než oficiálně uváděná
Foto: Tomáš Netočný

Praha - Osmiprocentní nezaměstnanost řadí Českou republiku mezi země, které mají s pracovním trhem nejmenší potíže. Důvod je v šikovné manipulaci s čísly. Kdo není v evidenci pracovních úřadů, do statistiky se nedostane, i když třeba práci aktivně shání.

300 tisíc mimo evidenci

Úřady práce hlásí osmiprocentní nezaměstnanost, tedy necelých půl milionu lidí bez práce. Tím se Česko dostává na úroveň vyspělých středoevropských zemí, které jsou na tom s nezaměstnaností nejlépe.

Ve statistice přitom není dalších 300 tisíc lidí, kteří by mohli pracovat a kteří většinou práci hledají. Pokud by se započetli do statistiky, pak nezaměstnanost v listopadu dosáhne 13,7 procenta.

Tímto číslem se tuzemská ekonomika naopak řadí k zemím s nejvyšší nezaměstnaností, jakými jsou Slovensko, Irsko a Portugalsko.

Studenti, černí pracovníci, bezdomovci

Skoro dvě třetiny z tří set tisíc občanů, kteří vypadli z evidence, popisuje Český statistický úřad v kategorii „neaktivních osob". Jde například o učně a o studenty, kteří ještě nikdy nepracovali, ženy v domácnosti, které se nemohou vrátit na pracovní trh, některé invalidní a předčasné důchodce.

„Neaktivní osoby" podle ČSÚ nevysvětlují všechno. Dalších 110 tisíc nezaměstnaných vyřazených z pracovní evidence mohou být lidé, kteří rezignovali na státní pomoc a živí se načerno. V horším případě končí jako bezdomovci.

Nezaměstnaných vyřazených z evidence přibývá. Ještě v roce 2005 jich bylo 130 tisíc. Během dvou let se jejich počet zdvojnásobil a od té doby roste v průměru o deset tisíc ročně.

V letech 2006-2007 statistiky nezaměstnaných významně poklesly a přiblížily se k pěti procentům. Značnou zásluhu na tom tedy mají statistické triky.

Požehnání předčasných důchodů

Za nízké oficiální údaje o nezaměstnanosti Česko vděčí také exodu starších pracovníků do předčasných důchodů. Před nástupem krize volilo předčasný důchod v průměru 30 tisíc Čechů ročně, tedy třetina populačního ročníku. Po nástupu krize stoupl jejich počet na 40 tisíc. Letos už jich bylo 50 tisíc během tří čtvrtletí. Důvodem byla i tzv. „malá penzijní reforma", která od října snížila nově přiznávané důchody.

I kdyby všichni předčasní důchodci odešli do penze pouze o rok dříve, pomohli by tím statistikům výrazně. Nezaměstnanost by snížili o další procento.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy