Úřady v Česku tají, kolik lidí skutečně nemá práci

Petr Holub
9. 12. 2011 10:45
Skutečná nezaměstnanost je 13 procent, o pět víc než oficiálně uváděná
Foto: Tomáš Netočný

Praha - Osmiprocentní nezaměstnanost řadí Českou republiku mezi země, které mají s pracovním trhem nejmenší potíže. Důvod je v šikovné manipulaci s čísly. Kdo není v evidenci pracovních úřadů, do statistiky se nedostane, i když třeba práci aktivně shání.

300 tisíc mimo evidenci

Úřady práce hlásí osmiprocentní nezaměstnanost, tedy necelých půl milionu lidí bez práce. Tím se Česko dostává na úroveň vyspělých středoevropských zemí, které jsou na tom s nezaměstnaností nejlépe.

Ve statistice přitom není dalších 300 tisíc lidí, kteří by mohli pracovat a kteří většinou práci hledají. Pokud by se započetli do statistiky, pak nezaměstnanost v listopadu dosáhne 13,7 procenta.

Tímto číslem se tuzemská ekonomika naopak řadí k zemím s nejvyšší nezaměstnaností, jakými jsou Slovensko, Irsko a Portugalsko.

Studenti, černí pracovníci, bezdomovci

Skoro dvě třetiny z tří set tisíc občanů, kteří vypadli z evidence, popisuje Český statistický úřad v kategorii „neaktivních osob". Jde například o učně a o studenty, kteří ještě nikdy nepracovali, ženy v domácnosti, které se nemohou vrátit na pracovní trh, některé invalidní a předčasné důchodce.

„Neaktivní osoby" podle ČSÚ nevysvětlují všechno. Dalších 110 tisíc nezaměstnaných vyřazených z pracovní evidence mohou být lidé, kteří rezignovali na státní pomoc a živí se načerno. V horším případě končí jako bezdomovci.

Nezaměstnaných vyřazených z evidence přibývá. Ještě v roce 2005 jich bylo 130 tisíc. Během dvou let se jejich počet zdvojnásobil a od té doby roste v průměru o deset tisíc ročně.

V letech 2006-2007 statistiky nezaměstnaných významně poklesly a přiblížily se k pěti procentům. Značnou zásluhu na tom tedy mají statistické triky.

Požehnání předčasných důchodů

Za nízké oficiální údaje o nezaměstnanosti Česko vděčí také exodu starších pracovníků do předčasných důchodů. Před nástupem krize volilo předčasný důchod v průměru 30 tisíc Čechů ročně, tedy třetina populačního ročníku. Po nástupu krize stoupl jejich počet na 40 tisíc. Letos už jich bylo 50 tisíc během tří čtvrtletí. Důvodem byla i tzv. „malá penzijní reforma", která od října snížila nově přiznávané důchody.

I kdyby všichni předčasní důchodci odešli do penze pouze o rok dříve, pomohli by tím statistikům výrazně. Nezaměstnanost by snížili o další procento.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy