Úřady letos ušetří 200 milionů za datové schránky

ČTK ČTK
8. 2. 2013 13:22
Vloni státní organizace odeslaly do datových schránek 50 milionů zpráv

Praha - Ministerstvo vnitra letos ušetří za provoz systému datových schránek i samotné posílání datových zpráv zhruba 200 milionů korun ročně.

Ministr vnitra Jan Kubice uzavřel s vedením České pošty dodatek ke smlouvě, který nově zavádí paušální poplatek půl miliardy korun ročně. Nebude tedy platit za každou zprávu zvlášť, jak tomu bylo dosud.

Podle dodatku bude moci stát v rámci Informačního systému datových schránek odeslat maximálně 200 milionů datových zpráv za rok. V minulém roce bylo v rámci systému pouze státními organizacemi respektive orgány veřejné moci odesláno kolem 50 milionů zpráv a resort za to zaplatil přes 800 milionů korun. Letos přitom očekává další výrazné zvýšení počtu odeslaných zpráv.

Dosud platná smlouva znamenala pro ministerstvo vnitra povinnost hradit České poště roční paušální odměnu za provozování Informačního systému datových schránek, dále pak platby za každou transakci, kdy odesílatelem byly orgány veřejné moci, a poplatky za zřízení přístupů k datové schránce. V roce 2012 měl stát uhradit poště za tyto služby více než 845 milionů korun.

Nejdřív slevy, teď paušál

"Na základě rozhodnutí ministra vnitra jsme vloni na podzim v podniku provedli státní kontrolu a nechali jsme vypracovat i znalecké posudky na přiměřenost ceny služeb pošty. Díky vstřícnému přístupu vedení České pošty jsme dosáhli slevy z plateb za loňský rok a následně zajistili přechod na paušální poplatek," uvedl náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petr Solský.

Ministerstvo vnitra připravuje další rozšíření využití Informačního systému datových schránek. Vzniknout má například registr smluv, který bude elektronicky přístupný na portálu veřejné správy.

Pro úřady povinně od roku 2009

Systém datových schránek začal fungovat na podzim 2009. Datové schránky jsou elektronické úložiště určené ke vzájemné úřední komunikaci občanů i firem se státem, ke komunikaci občanů i firem mezi sebou a mezi orgány veřejné moci.

Datovou schránku mají ze zákona zřízenou orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a od 1. července 2012 také advokáti a daňoví poradci.

Živnostníci nebo občané si mohou o její zřízení požádat. Celkem je v provozu 487 000 schránek, které dosud odeslaly přes 100 milionů zpráv.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy