Turínem posviští puky z Valašska

Tomáš Fránek
7. 2. 2006 0:01
Brno - Až proti sobě 11. února hodinu po poledni nastoupí v prvním hokejovém zápase OH ženské týmy Finska a Německa, bude mít na stadionu zastoupení i Česko.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně. | Foto: Reuters

Ani jeden olympijský zápas se totiž neobejde bez puků firmy Gufex z malé obce Kateřinice na Vsetínsku.

Puků s emblémem olympiády na jedné a symbolem hokejisty a olympijskými kruhy na druhé straně už firma poslala do Itálie na devět tisíc.

"Tři a půl tisíce puků je určeno pro samotný hokejový turnaj, další pak pro paralympiádu, trénink či mezinárodní hokejovou federaci," vysvětluje jednatelka firmy Michaela Bravencová.

Prestiž beze šmouh

Firma na výrobě puků pro olympiádu příliš nevydělá, jde spíš o prestižní záležitost. O zakázku puků pro Turín usilovali i další výrobci ze Slovenska, Kanady nebo z Číny. Vyhrál Gufex, který dodával puky i na olympiády v Naganu a v  Salt Lake City.

S výrobou puků začala firma v polovině 90. let. Dnes je výhradním dodavatelem na všechny akce pořádané Mezinárodní hokejovou federací, včetně mistrovství světa.

Za svůj úspěch Gufex vděčí unikátní technologii a směsi, ze které jsou puky vyráběny. Puk z Valašska tak na ledě nezanechává černé stopy.

Tvrdá konkurence

Zvlášť ostrý souboj mezi výrobci se odehrál před olympiádou v  Salt Lake City. O zakázku tehdy měla velký zájem slovenská firma Vegum z Dolních Vestenic, s tisícovkou zaměstnanců oproti Gufexu obr v oboru. A navíc předchůdce Valachů v dodávkách pro olympiádu.

Představitelé Vegumu, který dodává puky pro NHL, po prohraném souboji pro agenturu Bloomberg uvedli, že se i po tomto neúspěchu cítí být nadále v této oblasti světovou jedničkou. "Slovenské puky jsou té nejvyšší kvality," řekla tehdy agentuře vedoucí marketingu Vegumu Jaroslava Pažinová.

Gufexu letos smlouva s Mezinárodní hokejovou federací končí, její zástupci už však podle firmy přislíbili, že by měla být prodloužena.

Obchod s kruhy

Olympiáda v Turíně přinese zisky i dalším českým firmám. Cestovní kanceláře už prodaly několik tisíc lístků na olympijská klání. Větší zisky očekávají také sázkové kanceláře. Podle Hospodářských novin navíc olympiáda zvyšuje tržby prodejcům televizí a sportovního zboží.

"Podle našich zkušeností vzroste poptávka hlavně po replikách oblíbených klubových dresů a ostatních suvenýrů týkajících se olympiády," uvedl v HN jednatel společnosti Sport Centrum Drapa Pavel Baudyš.

Český olympijský výbor už minulý týden oznámil, že přibývá i obchodu za hranou zákona - neoprávněného využití olympijských symbolů v reklamě.

Příkladem porušení zákona o ochraně olympijské symboliky je podle výboru nealkoholický nápoj Kamikaze od firmy TecFood. Na obalu má logo obsahující parafrázi olympijských kruhů a nápis "official partner". V této podobě nebylo výborem schváleno, společnost nicméně tvrdí, že má na vše legální smlouvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy