Tržby za elektroniku v Česku loni klesaly skoro o 6 %

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 7. 2011 10:52
Vítězem loňského roku byl Electro World, který zvýšil tržby o 10 % navzdory pokelsu trhu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nakupovat elektroniku, když nezaměstnanost rostla a úplný konec krize nebyl zdaleka vidět, se Čechům zřejmě nechtělo. Dokazují to údaje o vývoji maloobchodu s elektronikou v loňském roce, který klesl v běžných cenách ve srovnání s předchozím rokem o 5,8 procenta.

Přehled tržeb šesti největších prodejců elektroniky v Česku zveřejnila společnost Incoma spolu s časopisem Moderní obchod. Celkově těchto šest firem v roce 2010 utržilo 29,2 miliardy korun (včetně DPH).

Největší prodejci

Tržby v roce 2010
(změna od 2009)

HP Tronic Zlín: 7,1 mld Kč
(- 5%)

Fast ČR: 6,7 mld Kč
(+ 3%)

Okay: 4,6 mld Kč
(- 4%)

Datart: 4,2 mld Kč
(0%)

Electro World: 3,5 mld Kč
(+ 10%)

K+B Expert: 3,2 mld Kč
(- 5%)

Žebříček největších prodejců vede HP Tronic Zlín, která má kromě velkoobchodu i vlastní prodejny Elektro Proton. Její tržby byly o 5 procent nižší než v roce 2009, přesto dosáhly 7,1 miliardy korun.

O něco lépe si vedla dvojka na trhu, firma Fast s tržbami 6,7 miliardy, tedy o 3 procenta vyššími než o rok dřív. Také tato společnost se zabývá velkoobchodním prodejen, kromě toho má vlastní značku Planeo.

Tržby prodejců, kteří se zabývají pouze maloobchodním prodejem, byly nižší než u prvních dvou společností. Nejlépe si v loňském roce vedl Electro World, kterému se podařilo zvýšit tržby o 10 procent na 3,5 miliardy korun.

"Na tomto vývoji se pravděpodobně významně podílela rozsáhlá remodelace a modernizace prodejen ElectroWorld zahájená koncem roku 2009. Podle poslední studie ELEKTRO se v tomto období stal ElectroWorld nejnavštěvovanějším specializovaným řetězcem na trhu," upozornil Zdeněk Skála ze společnosti Incoma.

Konkurenční Datart, který má téměř dvojnásobný počet poboček, utržil podle odhadu Incomy 4,2 miliardy a udržel tak tržby na úrovni roku 2009.


 

Právě se děje

před 36 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy