Tržby za elektroniku v Česku loni klesaly skoro o 6 %

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 7. 2011 10:52
Vítězem loňského roku byl Electro World, který zvýšil tržby o 10 % navzdory pokelsu trhu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nakupovat elektroniku, když nezaměstnanost rostla a úplný konec krize nebyl zdaleka vidět, se Čechům zřejmě nechtělo. Dokazují to údaje o vývoji maloobchodu s elektronikou v loňském roce, který klesl v běžných cenách ve srovnání s předchozím rokem o 5,8 procenta.

Přehled tržeb šesti největších prodejců elektroniky v Česku zveřejnila společnost Incoma spolu s časopisem Moderní obchod. Celkově těchto šest firem v roce 2010 utržilo 29,2 miliardy korun (včetně DPH).

Největší prodejci

Tržby v roce 2010
(změna od 2009)

HP Tronic Zlín: 7,1 mld Kč
(- 5%)

Fast ČR: 6,7 mld Kč
(+ 3%)

Okay: 4,6 mld Kč
(- 4%)

Datart: 4,2 mld Kč
(0%)

Electro World: 3,5 mld Kč
(+ 10%)

K+B Expert: 3,2 mld Kč
(- 5%)

Žebříček největších prodejců vede HP Tronic Zlín, která má kromě velkoobchodu i vlastní prodejny Elektro Proton. Její tržby byly o 5 procent nižší než v roce 2009, přesto dosáhly 7,1 miliardy korun.

O něco lépe si vedla dvojka na trhu, firma Fast s tržbami 6,7 miliardy, tedy o 3 procenta vyššími než o rok dřív. Také tato společnost se zabývá velkoobchodním prodejen, kromě toho má vlastní značku Planeo.

Tržby prodejců, kteří se zabývají pouze maloobchodním prodejem, byly nižší než u prvních dvou společností. Nejlépe si v loňském roce vedl Electro World, kterému se podařilo zvýšit tržby o 10 procent na 3,5 miliardy korun.

"Na tomto vývoji se pravděpodobně významně podílela rozsáhlá remodelace a modernizace prodejen ElectroWorld zahájená koncem roku 2009. Podle poslední studie ELEKTRO se v tomto období stal ElectroWorld nejnavštěvovanějším specializovaným řetězcem na trhu," upozornil Zdeněk Skála ze společnosti Incoma.

Konkurenční Datart, který má téměř dvojnásobný počet poboček, utržil podle odhadu Incomy 4,2 miliardy a udržel tak tržby na úrovni roku 2009.


 

Právě se děje

teď

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy