Tresty za plesnivé párky nebudou. Soudu chybí důkazy

Ekonomika Ekonomika
20. 5. 2009 10:46
Kdo může za okrajování plesnivých potravin? Soud nedokáže rozhodnout.

Brno - Ořezávání zkažených kusů uzenin, plísní a míchání starých salátů sice ohrožovalo zákazníky českobudějovické prodejny řetězce Julius Meinl, stanovit viníka však není možné.

Včera o tom rozhodl českobudějovický krajský soud, který zrušil rozsudek okresního soudu. Ten loni v červenci uložil bývalé vedoucí lahůdek a dvěma regionálním manažerům šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na 32 měsíců. Informoval o tom dnešní Deník.

Trojice čelila obvinění, že před čtyřmi lety žádala po zaměstnancích, aby ze zkažených potravin okrajovali plísní a hnilobou napadené části a takto upravené jídlo prodávali. Obžaloba tvrdila, že tak vedení chtělo snížit ztráty na odpisech neprodejných potravin.

Podvod nebo komplot?

Obvinění se naopak hájili tím, že se jedná o výmysl jedné z prodavaček. Právě prodavačky celou kauzu v roce 2005 rozvířily, když o situaci informovaly Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Obhajoba však upozorňovala na to, že žádná kontrola závady nezjistila, chyběly důkazy a obvinění vycházelo pouze ze svědeckých výpovědí.

Za nedostatečné označil důkazy i Krajský soud v Českých Budějovicích. Označil materiál obžaloby za nedostatečný, postrádal v něm konkrétní důkazy. Zároveň však, stejně jako soud okresní, připustil, že inspekce i policie měla případ vyšetřit pečlivěji.

Deník uvádí, že policisté neohledali řádně a včas místo činu a nezajistili rozbory podezřelých potravin.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy