Tresty za plesnivé párky nebudou. Soudu chybí důkazy

Ekonomika Ekonomika
20. 5. 2009 10:46
Kdo může za okrajování plesnivých potravin? Soud nedokáže rozhodnout.

Brno - Ořezávání zkažených kusů uzenin, plísní a míchání starých salátů sice ohrožovalo zákazníky českobudějovické prodejny řetězce Julius Meinl, stanovit viníka však není možné.

Včera o tom rozhodl českobudějovický krajský soud, který zrušil rozsudek okresního soudu. Ten loni v červenci uložil bývalé vedoucí lahůdek a dvěma regionálním manažerům šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na 32 měsíců. Informoval o tom dnešní Deník.

Trojice čelila obvinění, že před čtyřmi lety žádala po zaměstnancích, aby ze zkažených potravin okrajovali plísní a hnilobou napadené části a takto upravené jídlo prodávali. Obžaloba tvrdila, že tak vedení chtělo snížit ztráty na odpisech neprodejných potravin.

Podvod nebo komplot?

Obvinění se naopak hájili tím, že se jedná o výmysl jedné z prodavaček. Právě prodavačky celou kauzu v roce 2005 rozvířily, když o situaci informovaly Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Obhajoba však upozorňovala na to, že žádná kontrola závady nezjistila, chyběly důkazy a obvinění vycházelo pouze ze svědeckých výpovědí.

Za nedostatečné označil důkazy i Krajský soud v Českých Budějovicích. Označil materiál obžaloby za nedostatečný, postrádal v něm konkrétní důkazy. Zároveň však, stejně jako soud okresní, připustil, že inspekce i policie měla případ vyšetřit pečlivěji.

Deník uvádí, že policisté neohledali řádně a včas místo činu a nezajistili rozbory podezřelých potravin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy