Továrna pro první škodovku, kterou nestvoří Češi, roste

hp
23. 11. 2009 18:55
VW bude na Slovensku nový závod, který zaměstná tisíce lidí

Bratislava - Bude to úplně první škodovka, na jejíž výrobě se vůbec nebudou podílet Češi. Na Slovensku položili dnes základní kámen továrny, v níž do dvou let spustí výrobní linky automobilka Volkswagen pro svůj nový rodinný model Up!. Tento vůz bude vyráběn ve třech firemních značkách: Volkswagen, Seat a... ale i Škoda.

Při pokládání základního kamene oznámil předseda představenstva firmy Volkswagen Slovakia Andrea Tostmann, že projekt napomůže vzniku asi sedmi tisíc pracovních míst u dodavatelských firem. Polovina z nich by měla být přímo na území Slovenska.

"Už samotná výroba nových reprodukčních kapacit se pozitivně odrazí na zaměstnanosti na Slovensku," uvedl Tostmann. Podle něj jen výroba haly zaměstná kolem osmnácti set lidí, do výrobního procesu automobilky se pak zapojí přibližně patnáct set zaměstnanců.

S novou halou by měl stoupnout i objem výroby, a to o třicet procent na 400 tisíc aut ročně. Výrobu nového auta bude nutno zainvestovat 308 miliony eur. Slovenská vláda už na konci loňského roku odsouhlasila, že projektu poskytne slevu na dani až do výšky 14,3 milionu eur.

Společnost Volkswagen patří mezi nejvýznamnější slovenské zaměstnavatele. Loni se na výrobě jejích aut na Slovensku podílelo téměř osm tisíc zaměstnanců.

O nový závod automobilky Volkswagen měla zájem i Česká republika, automobilka si ovšem pro svůj projekt vybrala východního souseda.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy