Tisíc obcí vyvěsilo vlajky proti příliš bohaté Praze

Karel Toman
1. 11. 2011 19:30
Venkov si asi od Nového roku o pět miliard nepřilepší, Nečas novelu vládě nepředložil
Foto: Karel Toman

Zlín - Další protesty za spravedlivější rozdělení daní spustily malé obce a města.

V úterý 1. listopadu totiž vypršela lhůta, kdy měla být novela, kterou by si přilepšily zhruba o pět miliard korun ročně, předložena vládě. Nestalo se.

Asi tisícovka obcí a měst proto v úterý podle organizátorů protestu po celé zemi vyvěsila bílé vlajky požadující odstranění nepoměru v distribuci daňových příjmů. Hlavní město dnes na hlavu bere 4,5 krát víc než malá obec.

Na konci listopadu pak starostové zvýší tlak i na své místní poslance.

"Premiér dal veřejně závazek, že do konce října předloží jednací materiál k rozpočtovému určení daní na vládu. Starostové budou tedy protestovat, že tento slib nesplnil," řekl tajemník Sdružení místních samospráv Tomáš Chmela.

Obce se bojí o rozpočty v hrozící krizi

Malé obce a města totiž doufaly, že novela zákona o rozpočtovém určení daní z pera ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09), která má obecním pokladnám výrazně přilepšit, začne platit už od nového roku. Tato jejich naděje se teď ale rozplývá.

"Náš původní předpoklad a požadavek, aby byla novela platná a účinná od 1. ledna 2012 je už teď prakticky vyloučený. A to je pro obce průšvih, protože další rok pro ně může být kvůli vývoji ekonomiky velmi krizový," upřesnil Chmela.

"V tuto chvíli není návrh zákona o rozpočtovém určení daní na programu příštího jednání vlády," sdělil Aktuálně.cz mluvčí vlády Jakub Stadler.

"Vlajku nesundám, dokud premiér slib nesplní, ať občané vidí, jak to v našem státě chodí," zdůrazňuje například starosta Karel Ferschmann, starosta Němčovic na Plzeňsku.

Obce a města si vlajku kupovaly na vlastní žádost, celkem jich bylo prodáno na 1500. Sdružení místních samospráv čeká, že budou vyvěšeny zhruba v tisícovce obcí a měst.

Podívejte se, jak 116 starostů v Litovli protestovalo za spravedlivější dělení daní

Spočítejte si, kolik vaše obec získá

Tlak na vládu chtějí starostové stupňovat dál.

Sdružení například spustilo web Obcelidem.cz. Lidé na něm v příslušné kolonce mohou vyplnit název své obce a dostanou ihned sumu, o kolik ročně by byl její rozpočet vyšší, kdyby prošel návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní v podobě, jak ji předkládá ministr financí Miroslav Kalousek.

Na konci formuláře pak mohou žádost o podporu Kalouskova návrhu automaticky odeslat starostovi příslušné obce.

V týdnu na přelomu listopadu a prosince pak chystají starostové v každém kraji veřejné setkání s poslanci a senátory. "Poslanci a senátoři tak budou donuceni sdělit své stanovisko k novele starostům," vysvětluje Chmela.

"Termín je stanovený na takzvaný poslanecký týden v regionech, kdy jsou poslanci ve svých volebních obvodech. Kdo nepřijde, může se mu to potom vymstít, protože lidé to velmi citlivě vnímají. Pokusně jsme to udělali v Královéhradeckém kraji a zákonodárci přišli. Dorazilo i 130 starostů," tvrdí Chmela.

Kalouskova "levičácká" novela

Foto: Karel Toman

Daňový příjem na jednoho občana Prahy je podle současných zákonů kolem třiceti tisíc, zatímco malá obec dostane na necelých sedm tisíc na hlavu, tedy 4,5krát míň. Města, v nichž žije 20 procent obyvatel, si tak rozdělí 45 procent příjmů.

Kalouskův návrh má tento nepoměr snížit na trojnásobek, což je nejzazší kompromis, kam hodlají menší obce a města zajít. Čtyři velká města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň - by ale kvůli tomu přišly celkem o pět miliard ročně. Praha o 2,2 miliardy, zbylá tři města pak každé o 900 milionů.

Kalouskův návrh tak dělá problémy v koalici. Proti už se totiž postavila ODS, která jej ústy premiéra Petra Nečase označila za "levičácký" a "jánošíkovský."

Někteří starostové ODS proto iniciativu za spravedlivější RUD otevřeně nepodporují, i když by to rádi udělali. "Čekáme na to jak na smilování," řekl Aktuálně.cz před časem radní za ODS jedné dvoutisícové obce. V podobné pozici se přitom mohou ocitnout i poslanci ODS. Tlak Sdružení místních samospráv tak nepřímo míří hlavně na ně.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy