reklama
 
 

Test: Pozor na podprsenky, mohou obsahovat karcinogeny

19. 5. 2012 20:10
Riziko hrozí při dlouhodobém kontaktu s kůží, v dalších výrobcích byly ftaláty

Praha - Také ve spodním prádle lze narazit na látky, které mohou při dlouhodobém nošení poškozovat zdraví. Časopis dTest prádlo otestoval a nalezl kromě jiných také rakovinotvorné kadmium. Vyšší riziko je u podprsenek, z barev jsou rizikovější tmavé a vyplatí se zvážit i místo nákupu.

Textilní výrobky představují nejčastější kategorii v systému evropského hlášení nebezpečných výrobků RAPEX. U spodního prádla se riziko násobí, neboť přichází do přímého kontaktu s velmi citlivými částmi těla. „Předpokládali jsme možná rizika, a proto jsme se při testování zaměřili na pánské i dámské spodní prádlo," vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Nejhůře z celkového porovnání vycházejí podprsenky. Obsahují totiž na rozdíl od ostatních druhů prádla i kovy a plasty. Nejzávažnějším nálezem byl nadlimitní obsah rakovinotvorného kadmia v plastovém kroužku ramínek české podprsenky Linia. „Zdravotní riziko kadmia se váže k dlouhodobému kontaktu," upozorňuje dTest.

Dalšími nežádoucími chemickými látkami nalezenými v některých výrobcích byly ftaláty a nonylfenol, které přispívají i ke znečišťování životního prostředí. „Spodní prádlo z tržnice představuje vyšší riziko, ale ani značkové výrobky stoprocentní kvalitu nezaručí. Vhodnější je prádlo světlé, neboť u tmavého může docházet k uvolňování nestálých barev, a tedy k možnému vzniku alergických reakcí u citlivých jedinců," upozorňuje Ida Rozová.

Další rady, které pomohou minimalizovat riziko, se týkají samotného zacházení s prádlem. „Nové prádlo je třeba před použitím vždy vyprat, lze tak odstranit část nežádoucích látek. Vhodná je častá obměna kvůli omezení doby kontaktu s pokožkou," doporučuje Rozová. Vodítkem může být také udělení standardu Oeko-Tex, který zaručuje chemickou a ekologickou nezávadnost textilu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodní prádlo různých značek.

autor: Ekonomika | 19. 5. 2012 20:10

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama